OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA W GDAŃSKU
„Wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu
– o tym jak żyć, marzyć i wyobrażać sobie lepszy świat…”
Robert Fulghum
Tym wyzwaniem dla wyobraźni dziecka był projekt z okazji DNIA PRZEDSZKOLAKA, w którym udział wzięły 32 gdańskie przedszkola publiczne i niepubliczne. Myślą przewodnią projektu było hasło: „PANORAMA GDAŃSKA – MIASTO NIEWIDZIALNE”.
W ramach projektu najmłodsi gdańszczanie przygotowali w oknach sal przedszkolnych panoramę miasta Gdańska jako wyobrażonego przez siebie „miasta niewidzialnego”, oglądanego i doświadczanego z perspektywy odkrywcy – przedszkolaka. Miasta wyobrażonego, lepszego oraz takiego w jakim chcieliby żyć, mieszkać i tworzyć.
Zwieńczeniem projektu była debata, która odbyła się dnia 25.09.2014 r. w Dworze Artusa w Gdańsku połączona z projekcją filmu „Panorama Gdańska – Miasto Niewidzialne” będącego zapisem wizji miasta w pracach plastycznych wykonanych na szybach przez przedszkolaków.
Patronat Honorowy nad uroczystością objął Prezydenta Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Prezes Zarządu Trójmiejskiego Oddziału Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego (OMEP) Pani Ewa Słomińska. W debacie udział wzięli teoretycy i praktycy wczesnej edukacji i wychowania przedszkolnego, m.in.:
- prof. dr. hab. Dorota Klus-Stańska – kierownik Zakładu Badań nad Dzieciństwem i Szkołą (Uniwersytet Gdański);
- dr Nektarios Stellakis – szef Europejskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, profesor Department of Educational Sciences and Early Childhood Education (University of Patras, Grecja);
- dr Ewa Lewandowska – (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie);
- Anna Wróbel – Prezes Zarządu Krajowego Polskiego Komitetu OMEP;
- Ewa Słomińska – Prezes Trójmiejskiego Oddziału PK OMEP, doradca metodyczny OKUN, dyrektor przedszkola „Panienki z okienka”; – zaproszeni Goście, Dyrektorzy gdańskich przedszkoli.
Debatę prowadził p.o. Dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Piotr Kowalczuk. Podczas debaty wielokrotnie zwracano uwagę na to jak ważną rolę pełni w życiu małego człowieka wychowanie przedszkolne. Jest to najważniejszy okres, w którym kształtują się podstawowe cechy. Zastanawiano się m.in. w jaki sposób poprawić jakość oraz co można zrobić aby ulepszyć wychowanie w przedszkolu.
Świętowanie w Przedszkolu nr 43 „Koniczynka” z gdańskiej Matarni rozpoczęło się zaraz po śniadaniu. Dzieci z kwiatami, balonami i śpiewem wyruszyły w pochodzie ulicami osiedla by pokazać, że dziś mają swoje święto! Kolorem przewodnim w przedszkolu tego dnia był kolor niebiesko-granatowy, barwy OMEP-u. Z okazji święta cały personel przedszkola wraz z dziećmi był ubrany w ten piękny kolor, podkreślając w ten sposób ważność działań tej organizacji. Po spacerze dzieci wraz z opiekunami zasiadły przy odświętnie nakrytym stole na głównym korytarzu, kosztując wyśmienity tort oczywiście z logo Dnia Przedszkolaka. Radosny nastrój zabawy udzielił się wszystkim. Wspólne zabawy, tańce i śpiewy trwały do obiadu, a później w grupach nauczycielki umilały czas dzieciom ciekawymi konkursami.
Przedszkole 51 „Jacek i Agatka” w ramach integracji środowisk zaprosiło do wspólnego świętowania absolwentów, którzy obecnie są pierwszoklasistami w SP 60. Około godziny 9-tej rozpoczęło się uroczyste świętowanie. Na początku dzieci odśpiewały „hymn przedszkolaka”. Najstarsza grupa przygotowała program pt.: „Zabawki”, po którym nastąpiła prezentacja niezwykłego przedsięwzięcia, jakim było „miasto niewidzialne”, które zostało wykonane przez dzieci ze wszystkich grup wiekowych na oknach przedszkola. Po tych wydarzeniach zaproszono gości na wspólny poczęstunek. W godzinach południowych, odprowadzając jednocześnie gości do szkoły, dzieci przemaszerowały ulicami miasta z transparentem, dając wyraz temu iż mają swoje święto. Do samego końca okazywały wielkie zadowolenie, towarzyszył im uśmiech na buźkach.
Dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Panienka z Okienka” podczas schodzenia się do przedszkola wykonywały wyjątkową listę obecności. Na przygotowanych kartonikach
z napisem Dzień Przedszkolaka 2014 dzieci rysowały, pisały swoje imię, stawiały znaczki i wykonały mini rysunki. Każdy rodzic umieszczał znak obecności na rozwieszonych linkach w szatni. Panie nauczycielki zakładały również dzieciom sznurkowe bransoletki z ptaszkiem, co oznaczało, że każdy przedszkolak został mianowany opiekunem ptaków, które nie odleciały do ciepłych krajów. Najstarsza grupa Bisaków reprezentowała wszystkie dzieci w Dworze Artusa i zagrała na różnego rodzaju dzwonkach improwizację dzwonów z gdańskich kościołów. Improwizacja dzieci wprowadziła gości i uczestników do debaty Gdańsk – Miasto Niewidzialne. W tym samym czasie pozostałe dzieci wybrały się na spacer dookoła przedszkola z transparentem Dzień Przedszkolaka. Dzieci wręczały przechodniom, turystom kolorowe kalendarzyki z rysunkami na temat Moje prawa…i oznajmiały, że dzisiaj w Gdańsku mamy Dzień Przedszkolaka i to jest ich dzień. Ok. 15.15 odbył się wyjątkowy koncert dla wszystkich przedszkolaków z Panienki. Dla zgromadzonych dzieci i ich rodziców pani Anna Kasprzycka zagrała na carillonie Kościoła św. Katarzyny specjalnie dedykowany koncert z utworami, które znały dzieci. A po koncercie czekał już poczęstunek dla wszystkich. Owoce, mini babeczki i kanapeczki zniknęły szybko, tak niewidzialnie….., jak niewidzialny jest Gdańsk kiedy mówią o nim dzieci….
Było to niezwykłe wydarzenie oraz wielka radość z przeżywania tego święta. Czekamy na kolejne obchody w przyszłym roku. Patronat nad uroczystością sprawowali: Zarząd Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP oraz Fundacja Gdańska. Partnerem imprezy było Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.
Magdalena Brzózka – dyrektor Przedszkola nr 51 „Jacek i Agatka” w Gdańsku
Kamilla Król – dyrektor Przedszkola nr 43 „Koniczynka” w Gdańsku