SPRAWOZDANIE Z OFICJALNYCH OBCHODÓW OGÓLNOPOLSKIEGO DNIA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO
25 września 2013 r. na terenie Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie odbyły się pierwsze obchody Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego. Organizatorami projektu byli: PK Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, Ośrodek Edukacji Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Przedszkole nr 25, Przedszkole nr 31 im. Z. Witwickiego i Przedszkole nr 42 w Warszawie .
Część inauguracyjna uroczystości odbyła się w Teatrze Stanisławowskim, w budynku Starej Pomarańczarni w godzinach 10.00 – 12.00. W spotkaniu wzięło udział wielu znakomitych gości, którzy zostali na wstępie zaproszeni do oglądania wystawy „Tradycja wychowania przedszkolnego w Polsce”, która była przygotowana dzięki udostępnieniu przez PK OMEP bogatej kolekcji pamiątek po Marii Weryho-Radziwiłwiczowej, znajdujących się w zbiorach Stowarzyszenia. Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki Marii Weryho z jej osobistymi notatkami i refleksjami zapisanymi na brzegach kartek. Wspaniale również prezentowała się kolekcja opracowań Marii Weryho przedstawiona w formie prezentacji multimedialnej oraz folderów przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. W materiałach zestawione zostały słowa i poglądy Marii Weryho ze sformułowaniami współczesnych pedagogów i psychologów. Podczas gdy dorośli oglądali wystawę – dzieci uczestniczyły w autorskim spotkaniu z aktorką, pisarkę – Panią Laurą Łącz.
Uroczystość prowadziły Ewa Skwarka – dyrektor Przedszkola nr 240 im. Polskich Olimpijczyków oraz prezes PK OMEP Anna Wróbel. Wydarzenie objęte było honorowymi patronatami: Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka. Panią Krystynę Szumilas Ministra Edukacji Narodowej reprezentowała Pani Minister Joanna Berdzik. Natomiast w imieniu Rzecznika Praw dziecka list odczytała Pani Beata Sobocińska, dyrektor Zespołu Edukacji i Wychowania w Biurze Rzecznika Praw Dziecka. Przedstawicielem Biura Edukacji m. st. Warszawy obecnym na uroczystości była Barbara Murawska zastępca dyrektora Biura Edukacji m. st. Warszawy. Dr Ewa Lewandowska odczytała List Gratulacyjny od Prezydenta OMEP na Europę – dr Nektariosa Stellakisa.
Podczas uroczystości Prezes PK OMEP Anna Wróbel wręczyła podziękowania za wpieranie działalności PK OMEP. Otrzymali je: Pani Minister Szumilas, Rzecznik Praw Dziecka oraz Pan Tadeusz Zielniewicz – Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
fot. Dariusz Kucharski
Nominację Honorowego Członka OMEP, która została przyznana 10 lipca 2013r. przez Światowe Zgromadzenie OMEP w Shanghaju oraz statuetką za olbrzymi wkład pracy w działalność na rzecz PK OMEP z rąk Anny Wróbel odebrała również Pani prof. dr hab. Maria Kielar-Turska. Uroczystość wręczania podziękowań została zakończona monologiem opartym na tekstach Marii Weryho-Radziwiłłowiczowej. W role wielkiego polskiego pedagoga wcieliła się Elżbieta Kwinta, która wystąpiła na scenie wraz z dziećmi z Przedszkola nr 31. Podczas słuchania słów Marii Weryho słuchacze po raz kolejny mogli zauważyć, jak aktualne są myśli dotyczące wychowania sformułowane ponad 100 lat temu. Po części oficjalnej przed Teatrem Stanisławowskim na dzieci i zaproszonych gości czekali przedstawiciele Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego. Przy dźwiękach werbli i trąbki dzieci parami przemaszerowały przed Pałac na Wyspie, przed którym zebrały się wszystkie grupy uczestniczące w Pierwszych Ogólnopolskich Obchodach Dnia Wychowania Przedszkolnego – około 700 dzieci. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Przedszkolaka Prezes Anna Wróbel podziękowała wszystkim uczestnikom: dzieciom, nauczycielom, dyrektorom i rodzicom oraz zaprosiła do przejścia poszczególnych grup przedszkolnych do zaplanowanych aktywności.
Jednocześnie podczas i po uroczystości w Teatrze Stanisławowskim dzieci miały zorganizowane działania edukacyjne w czterech miejscach terenie Łazienek Królewskich:
-
W sali Musztry Podchorążówki dzieci mogły aktywnie zwiedzać wystawę plastyczną „Moje przedszkole” raz prezentację łańcucha deklaracji świętowania Dnia Przedszkolaka; brały udział w warsztatach plastycznych; uczyły się zasad gier w kąciku gier planszowych; kreatywnie tworzyły konstrukcje przestrzenne z klocków edukacyjnych oraz poznawały nowe historie bohaterów literatury dziecięcej dzięki pracownikom Biblioteki Dziecięcej przy ul. Wilczej. Na dorosłych czekało stoisko informacyjne PK OMEP i czasopisma „Wychowania w Przedszkolu”, gdzie nauczyciele otrzymali materiały informacyjne oraz publikacje i czasopisma.
-
W Teatrze Stanisławowskim prezentowany był spektakl w wykonaniu teatru rodziców, przygotowany przez zespól z Przedszkola nr 1 w Warszawie pt. „Jak Szewczyk Dratewka pomógł Królowi Maciusiowi w potrzebie”.
-
W Ermitażu dzieci miały możliwość zapoznania się z edukacyjnymi materiałami filmowymi tj. „Domowym Przedszkolem” prezentowanym przez redaktorkę Programu Panią Reginę Sawicką oraz ciekawą techniką plastyczną, jaką jest decoupage. Wokół Budynku Ermitażu były przygotowane dla dzieci różnorodne działania ruchowe.
-
Na terenie ogrodu Przedszkola nr 42 mieszczącego się w Łazienkach Królewskich dzieci mogły odpocząć, zjeść się specjalnie dla nich przygotowany poczęstunek, bawić się składankami origami oraz nauczyć się kilku podstawowych informacji o udzielaniu pierwszej pomocy od wolontariuszy z Ochotniczej Grupy Ratowniczej OGRy.
Spotkanie w Teatrze Stanisławowskim było okazją do wręczenia nagród przedszkolom uczestniczącym w konkursie plastycznym organizowanym przez Ukraiński Komitet OMEP. Nagrody i dyplomy wręczyła dr Inessa Filippowa prezes Ukraińskiego Komitetu OMEP, która była honorowym gościem Uroczystości. W organizacji projektu wzięło udział ponad 40 wolontariuszy i 25 animatorów. Z projektu skorzystało ponad 700 dzieci, w tym 40 osobowa grupa z Ostrowca Świętokrzyskiego oraz 150 nauczycieli (opiekunów). W działania towarzyszące realizacji projektu Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego włączyły się przedszkola z całej Polski: Białegostoku, Chojnic, Gniezna, Grodkowa, Konstancina Jeziornej, Katowic, Krakowa, Koszalina, Lublina, Mysłowic, Opoczna Ostrowca Św., Poznania, Wieliczki, Raszyna, Tarnobrzegu, Wieliczki i Warszawy. Organizację Ogólnopolskiego Dnia Wychowania Przedszkolnego wspierali: Dzielnica Śródmieście m. st. Warszawy, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego, Nowa Szkoła, Egmont, Granna, „Wychowanie w Przedszkolu” i Radio Wnet. Mamy nadzieję na podobną inicjatywę w przyszłym roku.