Sprawozdanie z realizacji działań z zakresu edukacji ekologicznej w Przedszkolu Nr 3 w Suwałkach
Przedszkole Nr 3 w Suwałkach
Ul. Korczaka 4A
Każdy człowiek, zarówno dziecko jak i dorosły, powinien zdawać sobie sprawę faktu jak wielkie znaczenie dla życia na ziemi ma czyste środowisko przyrodnicze i jakie są skutki jego zanieczyszczeń. W naszej placówce od kilkunastu lat zajmujemy się tematyka ekologiczną. Świadczy o tym fakt, że pracujemy na własnych programach i projektach autorskich związanych z ekologią. Do współpracy włączamy również środowisko lokalne przez uczestnictwo w organizowanych przez nas różnych formach działań . Między innymi „Piknikach ekologicznych”, wycieczkach w celu bezpośredniego obcowania z przyrodą, zajęciach badawczych czy konkursach plastycznych o tematyce ekologicznej.
Pierwsze zapiski o działaniach ekologicznych w naszym przedszkolu są odnotowane
w 1993 roku w „WIELKIEJ KSIĘDZE ZIELENI czyli JAK DWUNASTKA BAWI SIĘ
W OCHRONĘ SRODOWISKA – EKOLOGIĘ” prowadzoną przez nauczycielkę K. Sulik. Wszystko zaczęło się w 1990 roku od prowadzenia kącika kwiatowego na holu korytarza, gdzie zostały umieszczone hasła przyrodnicze: „Nie hałasujemy”, „Nie brudzimy”, „Nie niszczymy przyrody”, „Las to gościnny dom zawsze zaprasza o każdej porze”. Dzieciom zaczęło się to bardzo podobać więc postanowiłyśmy zgłębić u nich wiedzę o przyrodzie i jej ochronie. Bardzo często spotykamy się z brakiem oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody przez ludzi dorosłych. Aby temu zapobiec należy już od najmłodszych lat przybliżać dzieciom wiadomości o otaczającym środowisku przyrodniczym i ochroną przed jego degradacją. Pomyśleliśmy więc: dlaczego nie spróbować czegoś nowego? – może przedszkole z pogłębionym programem ekologicznym? Zostało to zaakceptowane przez ówczesną Panią dyrektor T. Zadykowicz., rodziców, dzieci oraz grono pedagogiczne.
W 1994r. powstaje motto naszego przedszkola: ŻYJ Z PRZYRODĄ W ZGODZIE , ODSUŃ OD NIEJ ZŁO I PAMIETAJ CO DZIEŃ ABY CHRONIĆ JĄ” W. Lelewa, które towarzyszy nam do dziś. Założone zostało laboratorium „MAŁEGO EKOLOGA”.
W marcu 1994 r. braliśmy udział w kampanii ozonowej zorganizowanej przez Krajowe Centrum Edukacji Ekologicznej w Warszawie. Nawiązaliśmy współpracę z pracownikami Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywym – wspólnie opracowaliśmy ścieżkę ekologiczną. Współpraca ta trwa po dzień dzisiejszy.
Co roku od tamtej pory organizujemy obchody Dnia Ziemi – barwne korowody ulicami naszego miasta, Sprzątanie Świata, hodujemy kwiaty i rośliny w kącikach przyrody, znajdują się w nich również hodowle rybek, były świnki morskie, patyczaki, ślimaki, żółw wodny, dżdżownice. Nauczycielka K. Sulik uczestniczyła w konferencji dla doradców metodycznych wychowania przyrodniczego i nauczania początkowego na temat: „EDUKACJA EKOLOGICZNA W PEDAGOGICE WCZESNOSZKOLNEJ”.
Wygraliśmy konkurs plastyczny pt.: “KRAJOBRAZ NASZYCH MARZEŃ„ zorganizowany przez tygodnik „Pętliczek”.
W 1995 r. dzieci brały udział w konkursie plastycznym „NASZA ZIEMIA” organizowanym przez Tygodnik Suwalski i I LO im. M. Konopnickiej w Suwałkach. Nawiązaliśmy również współpracę z Przedszkolem nr 6 w Augustowie, które również zaangażowane jest w działania proekologiczne.
W 1996 roku nawiązaliśmy współprace z Suwalskim Parkiem Krajobrazowym z siedzibą w Turtulu gdzie braliśmy udział w „Akcji Sprzątania Świata”. Nauczycielki K. Sulik
i J. Szulc brały udział w warsztatach „EMPIRYCZNE POZNAWANIE ZJAWISK PRZYRODNICZYCH PRZEZ DZIECI W WIEKU PRZEDSZKOLNYM” organizowanych w Ełku i Giżycku.
W 2000 roku powstał „KLUB MIŁOSNIKÓW PRZYRODY” – legitymację honorową
od dzieci otrzymała Pani dyrektor przedszkola. Nawiązaliśmy 3 letnią współprace
z uczniami i nauczycielkami Gimnazjum nr 1 w Suwałkach w ramach której został zrealizowany program Edukacji Ekologicznej pt.: „Czego sześciolatek może nauczyć się od gimnazjalisty” opracowany przez nauczycielki K. Sulik i M. Raczyńską.
W 2002 r. pracowaliśmy poprzez zabawę z nowym bohaterem Ekoludkiem pt.:
„Z EKOLUDEKIEM JEST WESELEJ” oraz nawiązaliśmy współpracę z klubem „Ekoludek” działającym przy Szkole Podstawowej nr 6 w Suwałkach pod kierunkiem nauczycielki biologii E. Bieleckiej. Miało to na celu comiesięczne wprowadzanie dzieci 6-cio letnich
w ochronę środowiska.
W 2005 r. powstają 3 ekozespoły współpracujące z Wigierskim Parkiem Narodowym pracujące nad programem „NASZE DZIAŁANIA NA RZECZ ZIEMI – CZYLI EKOZESPOŁY W MOJEJ SZKOLE I PRZEDSZKOLU”
1. Ekozespół Motylki
2. Ekozespół Zajączki
3. Ekozespół Biedronki
Od 2003 roku cyklicznie w naszym przedszkolu prowadzone są takie działania jak:
- ?coroczny „PIKNIK EKOLOGICZNY” – pod hasłem „Żyj z przyrodą w zgodzie”,
- ?cykliczny konkurs plastyczny pt.: „Świat wokół nas – cztery pory roku” o zasięgu ogólnopolskim,
- ?regularne zbiórki makulatury, baterii, puszek,
- ?doposażanie w nowe rośliny ozdobne oraz krzewy ogródka przedszkolnego i patio,
- ?udział w konkursach plastycznych i warsztatach organizowanych przez Wigierski Park Narodowy
- ?współpraca z Nadleśnictwem w Suwałkach,
- ?prowadzenie gazetki dla rodziców „NOWINKI EKOLOGA”,
- ?stały KĄCIK „MAŁEGO EKOLOGA” na naszej stronie internetowej http://www.przedszkole3.suwalki.info.pl
Kilkakrotnie braliśmy udział w konkursie grantowym „ORANGE DLA ZIEMI” organizowanym przez FUNDACJĘ NASZA ZIEMIA.
W 2006 r. Ekozespół „Pracowite Pszczółki” otrzymał wyróżnienie za udział w IV edycji „Programu Ekozespołów w mojej szkole” organizowanym przez FUNDACJĘ GAP POLSKA ze współpracą z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
W 2007 r. otrzymaliśmy II nagrodę za udział w V edycji „Programu Ekozespołów” za pracę pt.: „STONOGA” wykonaną przez „Ekozespół Pszczółki”.
W 2008 r. nadal kontynuowaliśmy pracę nad ekozespołem, który w tym roku nosił nazwę „Ekozespół Krasnoludki”. Do tej pory w ramach programu nauczycielki – instruktorki dzięki odpowiednio dobranym metodom uwrażliwiały dzieci na piękno otaczającej przyrody poprzez bezpośredni kontakt w czasie wycieczek i spacerów w różnych porach roku, przeprowadzanych doświadczeń i zabaw badawczych, obserwacji istot żywych w naturalnym środowisku.
Na terenie przedszkola została założona pryzma kompostowa aby obniżyć koszty wywozu odpadów a tym samym koszty zużywanej przy ich obróbce energii. Przedszkolaki miały możliwość poznania zasady kompostowania odpadów organicznych w naszym ogrodzie. W swojej codziennej pracy wykorzystujemy elementy programów autorskich
o tematyce proekologicznej naszych koleżanek:
- Program wychowowczy, oprac. Barbara Liminowicz – Goc, W. Świerzbinowicz
- “Ekologia w przedszkolu”. Program edukacji ekologicznej dla dzieci w wieku przedszkolnym, oprac. B. Jasionowska i D.Z. Świerzbin
- Program edukacji ekologicznej dla dzieci sześcioletnich, oprac. B. Liminowicz – Goc
i K. Brzozowska - “Przyroda i ja – ekologiczny styl życia”, oprac. W. Świerzbinowicz
- “Ja i mój świat”. Edukacja regionalna, dziedzictwo kulturowe w regionie; oprac.
D. Marchel. - „Żyj z przyrodą w zgodzie” – wiersze i inscenizacje tematyczne związane z ochroną środowiska.
W 2009 r. planowane są obchody 25 – lecia przedszkola, połączone z nadaniem placówce imienia „Koszałka Opałka”.
Zgodnie twierdzimy, iż od najwcześniejszych lat należy rozpocząć kształtowanie właściwej postawy człowieka wobec środowiska. Dziecko w wieku przedszkolnym wchodzi w aktywne relacje ze swoim społecznym i przyrodniczym środowiskiem, nawiązuje żywy
i silny kontakt z przyrodą. Jest gotowe do jej poznawania i jej ochrony. Poznawanie przyrody, przeżywanie jej piękna i bogactwa, stwarzanie warunków bezpośredniego kontaktu z nią zapewnia dziecku biospołeczny rozwój. Dlatego staramy się dostarczać dzieciom i ich rodzinom jak najwięcej możliwości poznawania przyrody poprzez aktywny i bezpośredni kontakt z nią i jej zjawiskami.