SPRAWOZDANIE Z WARSZTATÓW
„ZABAWY Z MAŁYMI DZIEĆMI INSPIROWANE WIERSZEM I PIOSENKĄ”
Dnia 20 lutego 2014 r. odbyły się warsztaty na temat: „Zabawy z małymi dziećmi inspirowane wierszem i piosenką”. Organizatorem szkolenia było Przedszkole Samorządowe Nr 47 „Z UŚMIECHEM” w Białymstoku we współpracy z Podlaskim Oddziałem PK OMEP. Spotkanie miało miejsce w budynku przedszkola przy ul. św. Wojciecha 14. Wśród uczestników warsztatów znaleźli się zarówno nauczyciele żłobków i przedszkoli z wieloletnim doświadczeniem w pracy pedagogicznej, nauczyciele początkujący w zawodzie, jak również studenci Uniwersytetu w Białymstoku z Wydziału Pedagogiki i Psychologii. Łącznie w spotkaniu uczestniczyły 62 osoby.
Wszystkich zgromadzonych uroczyście powitały Dyrektor Przedszkola „Z UŚMIECHEM” Pani Wiesława Jabłonowska oraz Prezes Podlaskiego Oddziału PK OMEP profesor Elżbieta Jaszczyszyn. Pani Wiesława Jabłonowska nakreśliła ogólne założenia i formę zaplanowanego spotkania szkoleniowego. Już na samym początku uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy szkoleniowe. Równolegle odbywały się dwa warsztaty. Pierwszy z nich poprowadziła pani Renata Zbierajewska, rytmiczna przedszkola. Zaproponowała ona uczestnikom różnorodne zabawy muzyczno-taneczne, zabawy ilustrowane ruchem i inscenizowane do piosenek z użyciem instrumentów czy kolorowych chustek.
Drugi warsztat poprowadziły nauczycielki Przedszkola „Z UŚMIECHEM”: Krystyna Gawryluk, Maria Sadowska i Dorota Sajewicz. Zaprezentowały, sprawdzone w praktyce sposoby wykorzystania literatury w pracy z małymi dziećmi. „Jak wygląda strach? – zabawy polisensoryczne inspirowane wierszem D. Geller pt. „W lesie”. Warsztat ten uwzględniał różnorodność działań, takich jak: opowiadanie twórcze, rysunek, improwizacje ruchowe inspirowane w/w wierszem. Kolejno przeprowadzono projekt okazji edukacyjnej pt. „Czarodziejski most”. Jego inspiracją był wiersz D. Gellner pod tym samym tytułem. Zebrani nauczyciele pracując w grupach mieli do wykonania ciekawe zadania, a do ich realizacji wykorzystali przygotowane materiały plastyczne. W ofercie szkoleniowej zaproponowano warsztat z projektowania okazji edukacyjnej, bowiem nauczyciele z Przedszkola Samorządowego Nr 47 „Z UŚMIECHEM” w bieżącym roku szkolnym realizują innowację pedagogiczną pt. ,,Przedszkolak i jego świat”, wpisaną do rejestru prowadzonego przez Podlaskiego Kuratora Oświaty.
Oba warsztaty były powtórzone, po przerwie kawowej nastąpiła zamiana uczestników. Już w momencie pojawienia się oferty warsztatowej dało się zauważyć ogromne zainteresowanie oraz chęć uczestnictwa, jakie zrodziły się wśród nauczycieli, ale także i wśród studentów pedagogiki. Z rozmów z uczestniczkami spotkania można było wywnioskować, że zorganizowane warsztaty były ciekawe, atrakcyjne, spełniły ich oczekiwania, rozbudziły ciekawość i potrzebę kontynuowania takiej formy doskonalenia zawodowego w przyszłości. Zdjęcia wykonane podczas szkolenia, pokazują, że było ono dodatkowo źródłem wesołej zabawy.
Ewa Chraboł
Krystyna Gawryluk