Zacznij od Montessori …
Sprawozdanie z Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Dydaktycznej nt. „Zacznij od Montessori … Dobry start dzieci i rodziców” zorganizowanej w ramach obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka w Białymstoku
W dniach 19-20 września 2014 r. w Białymstoku odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Dydaktyczna nt. „Zacznij od Montessori… Dobry start dzieci i rodziców”. Organizatorami tego spotkania był Podlaski Oddział Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP oraz Uniwersytet w Białymstoku (Wydział Pedagogiki i Psychologii). W skład Komitetu Organizacyjnego weszli również przedstawiciele Przedszkola Samorządowego Nr 47 „Z Uśmiechem” w Białymstoku, Przedszkole Samorządowe Nr 36 w Białymstoku, Żłobek Miejski Nr 1 Integracyjny w Białymstoku oraz Miejski Ośrodek Doradztwa Metodycznego w Białymstoku. Honorowy patronat nad konferencją objął Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Rozważania dotyczyły opieki i edukacji małego dziecka w wieku od 0 do 6 lat. Gośćmi konferencji były dzieci z Przedszkoli Samorządowych Nr 47 „Z Uśmiechem” i Nr 36, nauczyciele pracujący w białostockich przedszkolach, pracownicy białostockich Żłobków oraz zaproszeni goście z zagranicy.
Pierwszego dnia konferencji uczestników przywitała wiceprezes Podlaskiego Oddziału PK OMEP Wiesława Jabłonowska, która naświetliła misję i działania Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Następnie spotkanie uświetniły występy dzieci z białostockich przedszkoli. Przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego Nr 47 „Z Uśmiechem” w Białymstoku zaprezentowały taniec do utworu Michaela Jacksona. Wychowankowie Przedszkola Samorządowego Nr 36 w Białymstoku przedstawili wielką lekcję rozwojową dotyczącą powstania wszechświata i układu słonecznego.
Po występach dzieci, Konferencję uroczyście otworzył Dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, Pan prof. dr hab. Mirosław Sobecki, który zwrócił uwagę, iż Uniwersytet jest naturalnym miejscem do takich spotkań między nauczycielami praktykami, a osobami przygotowującymi studentów do przyszłej pracy z dziećmi. Zaznaczył również, iż w procesie edukacji fundamentem jest wychowanie przedszkolne, które po wychowaniu domowym i żłobkowych umożliwia systematyczną pracę wspierającą rozwój dziecka. Zdaniem profesora Sobeckiego idea montessoriańskia jest przykładem tego, jak łączyć teorię i praktykę pedagogiczną.
Następnie zabrał głos podlaski kuratora oświaty Pan Jerzy Kiszkiel, który złożył życzenia z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
Obrady plenarne prowadzone przez dr Jolantę Szada-Borzyszkowską składały się z dwóch części. Pierwszą część otworzyło wystąpienie zastępcy dyrektora Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Białymstoku Pani Edyty Marzeny Mozyrskiej dotyczące zmian systemowych w opiece i wychowaniu po wejściu w życie Ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3.
Następnie głos zabrał dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Białymstoku Pan Wojciech Janowicz przedstawiając funkcjonowanie wychowania przedszkolnego w Białymstoku.
Kolejnym prelegentem był aktor Teatru pod Orzełkiem Pan Mariusz Orzełek. Przedstawił On założenia teatru przedmiotu.
Pierwszą część obrad zakończyło wystąpienie dyrektor Miejskiego Żłobka Nr 1 Integracyjnego w Białymstoku Pani Teresy Walaszek nt. „Praca z małym dzieckiem z wykorzystaniem systemu pracy Marii Montessori”.
Drugą część obrad plenarnych otworzyło wystąpienie członka zarządu Montessori Europa Pani dr Beaty Bednarczuk dotyczące montessoriańskiej idei kształcenia dla życia w teorii i praktyce pedagogicznej.
Natomiast dr Barbara Surma z Akademii „Ignatianum” w Krakowie rozwinęła temat „Zabawa a praca dziecka”.
Obrady zakończyło wystąpienie dyrektor Przedszkola Samorządowego Nr 36 w Białymstoku Pani Ewy Barbary Gutowskiej, która przedstawiła „Realizację innowacji programowo-organizacyjnej opartej na podstawie pedagogiki Marii Montessori w Przedszkolu Samorządowym Nr 36 w Białymstoku”.
Kolejnym punktem konferencji były sesje warsztatowe. Uczestnicy spotkania mieli do wyboru pięć warsztatów. Pierwszy warsztat nt. „Mali badacze – przyroda w eksperymentach, czyli jak doświadczać świat zmysłami” prowadziły Panie Teresa Walaszek, Agnieszka Szematowicz i Paulina Skutnik.
Inną propozycją był warsztat prowadzony przez Wiesławę Jabłonowską oraz Mariusza Orzełka nt. „Przedmiot i co dalej?”.
Pani Iwonna Zaborowska przedstawiła uczestnikom warsztatów propozycję zajęć nt. „Wszystko potrafię – propozycja działań plastycznych dla 2-4 -latków”.
W kolejnym warsztacie prowadzące Monika Mariola Kondracka i Agnieszka Dzierka zaprezentowały autorskie materiały rozwojowe do edukacji regionalnej opartej na wychowaniu kosmicznym koncepcji pedagogicznej Marii Montessori.
Piątą propozycją były warsztaty pt. „Katecheza dobrego Pasterza” poprowadzone przez Barbarę Surmę.
Konferencji towarzyszyła wystawa prac plastycznych dzieci z Przedszkola Samorządowego Nr 36 oraz Nr 47 „Z Uśmiechem” w Białymstoku. Uczestnicy mogli również zapoznać się z ofertą wydawniczą Stowarzyszenia Trans Humana i Wydawnictwa Palatum oraz wystawą pomocy firmy Nienhuis Montessori i sklepu internetowego Topic.
Ogólnopolskie Dni Przedszkolaka uczestnicy konferencji oraz mieszkańcy Białegostoku mogli świętować w dniu 20 września 2014 roku na terenie Przedszkola Samorządowego Nr 36 oraz Nr 47 „Z Uśmiechem”. Mogli oni zwiedzać ww. placówki oraz uczestniczyć w warsztatach z aktywnym uczestnictwem gości tych instytucji.
Opracowała: Monika Mariola Kondracka – skarbnik Podlaskiego Oddziału PK OMEP