Wizyta studyjna na Ukrainie
Światowa Organizacja Wychowania Przedszkolnego OMEP działa już w wielu krajach świata i nadal dołączają do niej nowe narodowe komitety. Jednym z nich jest Ukraina. Polski Komitet OMEP wspierał Ukrainę przy organizacji i rejestracji Stowarzyszenia w Okręgu Wołyńskim. Działania te przyniosły oczekiwany efekt – od sierpnia Ukraina jest kandydatem oczekującym na przyjęcie do OMEP.
We wrześniu 2009r na zaproszenie przewodniczącej Ukraińskiego OMEP, Pani Inessy Filipownej, z wizytą studyjną w Łucku przebywali członkowie zarządu krajowego OMEP Polska – przewodnicząca Anna Wróbel i członek zarządu – Małgorzata Majcher.
Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się od zorganizowanego przy współpracy z Uniwersytetem w Łucku seminarium na temat doświadczeń w wychowaniu dzieci i młodzieży. Brali w nim udział pracownicy naukowi uczelni, przedstawiciele wydziału oświaty oraz dyrektorzy i pedagodzy ze szkół i przedszkoli Łucka. Polska delegacja przygotowała z tej okazji wystąpienie na temat „Praktyczne aspekty edukacji kulturalnej dzieci w przedszkolach warszawskich”.
Następnie uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć łuckie przedszkola. W Przedszkolu „Lelitka” , w którym swoją siedzibę ma Ukraińskie Centrum Współpracy Międzynarodowej powitano nas zgodnie z tradycją symbolicznym korowajem -odpowiednikiem naszego chleba z solą. Potem nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy komitetów OMEP Ukraina i OMEP Polska. Po wymianie symbolicznych upominków zaproszono nas do zwiedzenia przedszkola. Na szczególna uwagę zasługuje, zorganizowana W przedszkolu izba ludowa, w której zgromadzono haftowane serwetki, ręcznie malowane garnki, naczynia, ludowe meble, kołyska dla niemowlęcia i kołowrotek. Całości dopełnia zrekonstruowany gliniany piec.
Drugiego dnia gościłyśmy w 14 – oddziałowym Przedszkolu integracyjnym, położonym na nowym osiedlu. Tu również powitano nas uroczystym występem. Czteroletnia Olga wyrecytowała po polsku wierszyk Juliana Tuwima Kotek, a nauczycielka zaśpiewała z dziećmi nastrojową pieśń ukraińską. Całości dopełniło odśpiewanie hymnów obu państw.
W obu placówkach urzekło nas przywiązanie do tradycji, kultury ludowej, jak również kształcenie tożsamości narodowej. Dzieci na co dzień mają kontakt ze sztuką ludową. W każdej sali przedszkolnej urządzony jest kącik, w którym wisi ręcznie haftowana krajka ukraińska, mapa Ukrainy, tekst hymnu, godło.
Z żalem żegnałyśmy ukraińskich przyjaciół. Mamy nadzieje, iż zawiązane znajomości zaowocują rozwojem dalszej wymiany doświadczeń, wspierania naszych wschodnich sąsiadów oraz wzajemnych wizyt nauczycieli z obu państw.
Anna Wróbel
Prezes PK OMEP