IX Zlot PK Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP
IX Zlot Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP odbył się w dniach 4-6 października 2019 r. na terenie oddziału śląskiego. Do Sośnicowic przyjechali członkowie z Oddziału Częstochowskiego, Poznańskiego, Świętokrzyskiego, Warszawskiego i Zachodniopomorskiego. W piątkowe popołudnie wszyscy uczestnicy Zlotu spotkali się w Przedszkolu Niepublicznym „Chatka Uszatka” w Gliwicach – Ostropie. Tam, po krótkim powitaniu mogli wziąć udział w warsztatach prezentujących dwujęzyczność w przedszkolu, podczas których Michaela Ludwig-Szaniec zaangażowała uczestników do wspólnych zajęć z dziećmi. Przedszkole „Chatka Uszatka” znane jest w środowisku lokalnym jako przedszkole dwujęzyczne, gdzie dzieci na co dzień obcują z językiem obcym, w tym wypadku językiem niemieckim, który kulturowo wpisuje się w środowisko jako drugi język. Było to niezwykłe doświadczenie, które pokazało jak ważne jest kultywowanie lokalnych tradycji.
Kolejnym spotkaniem w ramach Zlotu była wizyta w Przedszkolu Niepublicznym „Słoneczko” w Gliwicach – Wilczym Gardle. Tam goście z terenu całej Polski mogli zobaczyć w jaki sposób dzieci uczą się tradycji śląskich, w tym gwary śląskiej. Przedszkole „Słoneczko” dba o kultywowanie „śląskości”, „zaraża” miłością do małej ojczyzny najmłodszych. Dyrektorem placówki jest członkini Oddziału Śląskiego PK OMEP Pani Bogumiła Dąbrowska, która w tym roku obchodzi 50-lecie swojej pracy pedagogicznej, ale werwy i zaangażowania mogliby jej pozazdrościć nawet młodzi nauczyciele. Pierwszy dzień Zlotu zakończyła wspólna kolacja, podczas której uczestnicy mogli degustować śląskie potrawy i mieli okazję wysłuchać koncertu śląskich pieśni.
Zloty Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP to przede wszystkim okazja do wymiany doświadczeń pomiędzy nauczycielami z różnych regionów Polski. Jest to także szansa do zaprezentowania przez gospodarzy dobrych praktyk pedagogicznych, ale także pokazanie historii, kultury – tożsamości lokalnej. Dlatego też sobotni poranek poświęcony został na zwiedzenie zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach i zaprezentowanie dziedzictwa i tradycji górniczej.
Popołudnie tego dnia było pod znakiem kreatywności. Goście i gospodarze uczestniczyli w warsztatach „Jak rozwijać kreatywne myślenie. Kreatywna praca z rodzicem = rozwój dziecka” prowadzonych przez prezesa Fundacji EDUKASTER Wojciecha Gawlika. Wstępem do warsztatów była refleksja nad szkołą, stylami nauczania i uczenia się. Prowadzący proponował aktywny udział w warsztatach – osobiste doświadczenie sytuacji w których często znajdujemy się jako rodzice czy nauczyciele. Podczas wielu ćwiczeń, zadań wspomagających kreatywność i rozwijających współpracę nauczyciele dokonali analizy swoich zachowań i reakcji. Wnioski i refleksja na pewno będą miały wpływ na zmianę sposobu myślenia i postrzegania współczesnej rzeczywistości edukacyjnej. Warsztaty zakończyły się kreatywnym wykonaniem z papieru śląskich wianków, które wykorzystane były podczas Biesiady Śląskiej.
Uroczystą Biesiadę poprowadzili Michaela Ludwig-Szaniec oraz Krzysztof Polanecki (nauczyciele z Przedszkola Niepublicznego „Chatka Uszatka”). Biesiada rozpoczęła się wspólnie zatańczonym Trojakiem, zaś w kolejnych etapach spotkania uczestnicy mogli poznać inne tańce i zabawy taneczne Śląska. Była to okazja do wspólnego śpiewania popularnych na Śląsku pieśni oraz poznania ważnych słów gwary śląskiej. Zarówno gospodarzom – oddziałowi śląskiemu jak i gościom bardzo było miło, iż swoją obecnością uświetnili biesiadę przedstawiciele władzy Gminy Sośnicowice: Pan Burmistrz Sośnicowic Leszek Kołodziej, Zastępca Burmistrza – Pan Bernard Wilczek oraz Przewodnicząca Rady – Pani Regina Bargiel.
Ostatni dzień Zlotu rozpoczęła druga część warsztatów „Jak rozwijać kreatywne myślenie. Kreatywna praca z rodzicem = rozwój dziecka”, które jak poprzedniego dnia odbyły się w Miejskim Przedszkolu w Sośnicowicach, które jest siedzibą oddziału śląskiego.
IX Zlot PK Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP zakończyło wspólne zwiedzenie Gliwic. Wspomnienia ze wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń, refleksji na temat roli nauczyciela oraz wizji na przyszłość pozostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników.