Zlot w Gdańsku. 50-lecie PK OMEP
Sprawozdanie ze Zlotu Polskiego Komitetu OMEP oraz Ogólnopolskiej Konferencji Solidarni z dziećmi. 50-cio lecie działalności Polskiego Komitetu OMEP.
W dniach 5 – 8 października 2017 roku w Gdańsku odbył się coroczny Zlot członków Polskiego Komitetu OMEP. Główną częścią Zlotu 2017 była Ogólnopolska Konferencja zorganizowana z okazji jubileuszu istnienia organizacji w Polsce: Solidarni z dziećmi. 50-cio lecie działalności Polskiego Komitetu OMEP. Współorganizatorem tego wydarzenia był Prezydent Miasta Gdańska Pan Paweł Adamowicz. Patronat nad konferencją objęli Rzecznik Praw Dziecka, Polski Komitet ds. UNESCO oraz Polski Komitet UNICEF.
Uczestnicy zlotu, w ramach wizyty studyjnej w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 8 im. J. Pawła II, wzięli udział w obserwacji z aktywnym warsztatem, w lekcjach i zajęciach otwartych (kodowanie na dywanie, magiczny dywan, integracja sensoryczna, metoda Tomatisa), Pani Ewa Słomińska, lider Kreatywnej Pedagogiki w Gdańsku przedstawiła Kreatywną Pedagogikę jako projekt Urzędu Miasta w Gdańsku.
Jubileuszowa Konferencja odbyła w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, w siedzibie Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Wzięło w niej udział 150 uczestników, w tym ponad 50 osób z różnych regionów Polski: Województwa Mazowieckiego, Świętokrzyskiego, Wielkopolskiego, Śląskiego, Pomorskiego i Zachodniopomorskiego.
Konferencję otworzył Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. polityki społecznej. Podziękował Zarządowi PK OMEP, że wybrał Miasto Gdańsk na świętowanie swojego półwiecza. Podkreślił rangę działań organizacji zarówno w prawie oświatowym, jak i metodach pracy we wczesnej edukacji, które dały silne fundamenty w życiu małych Polek i Polaków. Gościem szczególnym konferencji był Rzecznik Praw Dziecka Pan Marek Michalak.
W uroczystej i doniosłej formie, jako konstytucyjny organ, Pan Marek Michalak, wręczył Światowej Organizacji Polskiego Komitetu OMEP Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka. Odznaczenie odebrała Prezes PK OMEP Pani Anna Wróbel i wiceprezes PK OMEP Pani Ewa Lewandowska,.
Dla organizacji przyjęcie powyższego wyróżnienia stało się historycznym podsumowaniem 50 lat pracy i aktywności zasłużonych osób, dla których dobro małego dziecka w Polsce było najważniejsze. Wspomnieć należy Panie: Zofię Woźnicką, Jadwigę Kopczyńską – Sikorską, Hannę Ratyńską. Ich rozpoczęte dzieło jest kontynuowane z wielkim zaangażowaniem i zgodnie z założeniami Światowej Organizacji OMEP.
Pan Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej przekazał bardzo uroczyście, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza Medale Prezydenta Miasta Gdańska trzem Paniom: Annie Wróbel, Ewie Lewandowskiej i Ewie Słomińskiej, w podziękowaniu za wieloletnią działalność edukacyjna i wychowawczą i z okazji Jubileuszu
50 – lecia PK OMEP.
Po części oficjalnej konferencji wystąpiła Orkiestra Vita Activa pod kierownictwem pani Mirosławy Lipińskiej. Orkiestra, od 20 lat, działa przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Z wielkim powodzeniem promuje idee :”Przez Sztukę do samodzielności”.
W drugiej części konferencji odbyły się wystąpienia zaproszonych gości. Wykłady i odczyty pokazały małe dziecko, jako niepowtarzalną istotę, jego wyjątkowość i możliwości na przełomie lat do współczesności.
Jako pierwsza wystąpiła Pani profesor Maria Kielar-Turska, UJ, Honorowy Członek Światowej Organizacji OMEP. Prezentacja tematu: „Dziecko jako samoregulujący się podmiot, aktywnie uczestniczący w społeczeństwie” potwierdziła tylko, że dziecko jest całością w otaczającym świecie i powinno doświadczać i przygotowywać się do życia w społeczeństwie. Ma potencjał i jest gotowy, aby uczyć się wspólnotowego życia.
Kolejny gość, Pani Marta Ciesielska, kierownik Ośrodka Dokumentacji i Badań „Korczakianum” oraz członek Prezydium Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, , przedstawiła Jego osobę i idee pedagogiczne w temacie: „Dziecko – już mieszkaniec, obywatel i już człowiek”.
Konferencję podsumowały Pani Profesor Maria Kielar-Turska oraz Ewa Słomińska Prezes Trójmiejskiego Oddziału PK OMEP. Podkreśliły, że mały człowiek potrzebuje uważności dorosłych, a wszyscy dorośli powinni budować solidarne więzi z dzieckiem.
Pani Ewa Słomińska, w swojej wypowiedzi, zwróciła również uwagę na zrealizowane w Gdańsku projekty z okazji Gdańskiego Dnia Przedszkolaka we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku i jej naukowym mentorem dr Sławomirem Lipnickim. Projekty od samego początku koncentrowały się wokół miasta Gdańska, w którym żyje Mały i Ważny Człowiek. Wzrasta w przestrzeni, którą tworzą mu dorośli, a tymczasem jest zdolny kreować swoją przestrzeń komunikacji z otoczeniem społecznym.
Warsztatowe części konferencji odbyły się, w pobliskim, Niepublicznym Przedszkolu im. Panienki z Okienka. Sesja warsztatowa objęła spotkania w dwóch grupach, które poprowadziły:
• Ewa Lewandowska, dr APS, Wiceprezes PK OMEP na temat „Wczesna edukacja dla zrównoważonego rozwoju”
• Barbara Janina Sochal, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka na temat: „Prawa dziecka w pedagogice Janusza Korczaka a dzisiejsza rzeczywistość edukacyjna”.
Uroczysta kolacja z udziałem przedstawicieli Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska oraz uczestników konferencji zakończyła dzień pełen emocji i wyzwań.
W kolejnym dniu uczestnicy Zlotu PK OMEP odbyli wizyty studyjne z wymianą doświadczeń, w gdańskich przedszkolach. Następnie, z wielką, nauczycielską ciekawością, wszyscy uczestnicy zwiedzali Teatr Szekspirowski w Gdańsku.
Sobotnie popołudnie poświęcone zostało na omówienie wewnętrznych spraw Stowarzyszenia. W tym celu zwołany został Nadzwyczajny Krajowy Zjazd Delegatów PK OMEP.
Na wstępie Pani wiceprezes dr Ewa Lewandowska przedstawiła rys historyczny 50 – letniej działalności PK OMEP oraz najnowsze działania i inicjatywy podejmowane przez PK OMEP. W szerokim ujęciu omówiła współpracę z Narodowymi Komitetami OMEP w Europie i na świecie. Corocznie wizyty studyjne w europejskich państwach członkowskich OMEP, udział członków PK OMEP w Światowych Kongresach OMEP oraz działania podejmowane na rzecz Zrównoważonego Rozwoju należą do działań ukierunkowanych dla potrzeb rozwoju małego dziecka w systemie edukacji naszego kraju.
Następnie przedstawiciele poszczególnych oddziałów składali sprawozdania z działalności oddziałów: Oddział PK OMEP w Częstochowie reprezentowała prezes Oddziału Brygida Bieda, Oddział Świętokrzyski PK OMEP – prezes Oddziału Barbara Grzegorczyk, Oddział Trójmiejski PK OMEP – prezes Ewa Słomińska, Oddział Poznański PK OMEP – prezes Teresa Grad, Oddział Warszawski PK OMEP – prezes Joanna Płatek, Zachodniopomorski Oddział – prezes Grażyna Budzik.
Omówiono również kluczowe sprawy związane z przyszłością i rozwojem Stowarzyszenia. Poddano pod dyskusję zmianę:
• miejsca siedziby Stowarzyszenia, którego ową siedzibą będzie Przedszkole nr 59 w Warszawie przy ul. Pruszkowskiej 10.
• nazwy stowarzyszenia na Polski Komitet Światowej Organizacji Wczesnej Edukacji OMEP (uzasadnieniem do zmiany nazwy są założenia Światowej Organizacji OMEP, definicja wczesnej edukacji wg UNESCO oraz treść statutu Stowarzyszenia).
Po burzliwej dyskusji podjęto ww. sprawach uchwały i wnioski. Ufamy, że podjęte kierunki zmian zwiększą krąg zainteresowanych aktywną działalnością na rzecz małego dziecka i stworzą szerszą perspektywę w myśleniu o dziecku i jego rozwoju w edukacji. Wieczorem wszyscy uczestnicy Zlotu zostali zaproszeni do Opery Bałtyckiej na balet Pinokio, w reżyserii Giorgio Madia z piękną muzyką i wspaniałą choreografią oraz mistrzowskim wykonaniem tancerzy.
Na uroczystą i podsumowującą kolację przybył Pan Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta ds. polityki społecznej. Jeszcze raz wyraził wdzięczność za przyjazd członków PK OMEP do Gdańska, by świętować swój jubileusz właśnie w Mieście wolności i solidarności.
Pani Profesor Maria Kielar-Turska podsumowała również trzydniowe rozważania członków PK OMEP, zarówno praktyków i teoretyków wczesnej edukacji. Określiła je jako niezwykłe i aktywizujące dla środowiska nauczycieli. Zdobyte w Gdańsku praktyczne rozwiązania i doświadczenia mogą stać się inspiracją do realizacji kolejnych działań wczesnej edukacji podejmowanych w gdańskich i innych krajowych placówkach edukacyjnych.
Wszyscy uczestnicy konferencji oraz uczestnicy VII Zlotu PK OMEP mogli doświadczyć i zrozumieć, że temat ”Solidarni z dziećmi” oraz obchody 50 – lecia nie przypadkiem zostały zrealizowane w Mieście Gdańsku. Ponieważ jego historia, kultura, ludzie oraz filozofia życia i edukacji młodego człowieka może być nowym impulsem w działalności Stowarzyszenia PK OMEP ich członków oraz wszystkich tych, którzy edukują i wychowują młode pokolenie Polaków.