V Krajowy Zlot członków PK OMEP
W dniach od 2 do 4 października 2015 r. w Krakowie odbył się V Krajowy Zlot Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP pod hasłem „Rok otwartej szkoły, jak czerpać inspiracje edukacyjne ze środowiska lokalnego”. Uczestnikami spotkania byli dyrektorzy przedszkoli z całej Polski, pracownicy naukowi wyższych uczelni, metodycy, przedstawiciele prasy pedagogicznej i lokalnej.
W pierwszym dniu członkowie PK OMEP zostali powitani przez prezesa oddziału krakowskiego PK OMEP Ewę Wilamską i dyrektora Przedszkola nr 93 w Krakowie im. Juliana Tuwima Annę Trelę. Goście podczas obserwacji zajęć prowadzonych z dziećmi sześcioletnimi, mieli możliwość poznać regionalne zwyczaje i historię Krakowa.
Następnym punktem programu, była prezentacja dobrych praktyk w Przedszkolu „Pod Lipami’’, którą przestawiła Pani dyrektor Ewa Zajączkowska. Ponad to odbyły się inspirujące warsztaty „Funkcje tańca w edukacji małego dziecka” oraz „Zabawy muzyczno-ruchowe z wykorzystaniem Polskiego Języka Migowego w rozwoju dziecka”. Zajęcia poprowadziły: Bernadeta Kosztyła – pracownik naukowy Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Magdalena Sipowicz – oligofrenopedagog, surdopedagog, dyplomowany tłumacz Polskiego Języka Migowego, lektor języka migowego dzieci i dorosłych.
Drugi dzień zlotu odbył się w Wieliczce. Gości w Samorządowym Przedszkolu nr 5 im. Brata Alojzego Kosiby powitali: Urszula Rusecka, poseł na Sejm RP, Piotr Krupa, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka oraz Tomasz Machnik, Kierownik Wydziału Edukacji. Pani Poseł w swoim przemówieniu podkreśliła jak wielką rolę odgrywają gminne przedszkola w środowisku lokalnym i jak czynnie uczestniczą w życiu społecznym miasta i mieszkańców.
Podczas spotkania poruszane były istotne problemy współczesnej edukacji małego dziecka. Zadania i znaczenie Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP, historię i współczesną działalność w 70 krajach na świecie i w Polsce przedstawiła wiceprezes PK OMEP dr Ewa Lewandowska. Zaprezentowała również apel Światowej Organizacji OMEP „Klucz do przyszłości świata”, opracowany w lipcu 2015 r. w Waszyngtonie oraz apel Europejskiego Zjazdu i Konferencji OMEP sformułowany 25 września 2015 roku w Moskwie „Wyciągnąć rękę do uchodźców i ich dzieci”. Autorzy w deklaracjach zwracają uwagę na konieczność respektowania dla przyszłych pokoleń celów i funkcji polityki do zrównoważonego rozwoju oraz problemu uchodźców w kontekście małego dziecka i jego potrzeb.
Prezes PK OMEP Anna Wróbel podziękowała przedstawicielom lokalnych władz oraz członkom Krakowskiego oddziału PK OMEP za zorganizowanie tak wartościowego spotkania, zaprosiła do współpracy i przekazała wypracowane dokumenty podczas Światowego Kongresu OMEP i Europejskiego Konferencji OMEP.
W części szkoleniowej spotkania dr hab., profesor nadzwyczajny Uniwersytetu w Białymstoku Elżbieta Jaszczyszyn podczas wykładu zwróciła uwagę na kształtowanie postaw patriotycznych. Zaznaczyła jak ważną rolę pełni najbliższe środowisko małego dziecka. Podkreśliła również znaczenie rodziny w tworzeniu wzorów pozytywnych postaw.
Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 152 w Krakowie Małgorzata Konopka przedstawiła projekt na temat edukacji ekologicznej pod nazwą ,,O bioróżnorodności dla przyszłości – czyli jak uczyć, że sarna nie jest żoną jelenia” zainicjowany przez PZŁ. Dofinansowany przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG, których operatorem jest Ministerstwo Środowiska poprzez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Celem projektu jest przekazanie wiedzy nauczycielom do realizacji podstawy programowej z przyrody i biologii z zakresu bioróżnorodności. Dodatkową atrakcją był wykład Łowczego Koła Łowieckiego ,,Żubr” z Niepołomic, Leszka Węgrzyna na temat historii sygnalistyki w Polsce. Zaproszeni goście mieli możliwość zapoznania się ze specyfiką gry na rogach myśliwskich oraz wysłuchania koncertu sygnalistów myśliwskich ,,Królewscy” z Niepołomic. Na zakończenie spotkania wydawca miesięcznika „Bliżej Przedszkola” Robert Halik przygotował dla uczestników krótki quiz z nagrodami.
Istotnym punktem Zlotu była prezentacja dobrych praktyk oraz wymiana doświadczeń miedzy przedszkolami z różnych regionów Polski. Uczestnicy spotkania zwiedzali również Kopalnię Soli w Wieliczce, zapoznając się z walorami edukacyjnymi trasy turystycznej. Intensywny program Zlotu przyniósł wiele wrażeń i inspiracji do dalszej pracy oraz przekonania o potrzebie organizacji takich spotkań.