Sprawozdanie z X Zlotu Polskiego Komitetu OMEP
W dniach 23 – 24 października 2020 r. odbył się coroczny Zlot PK OMEP. Tegoroczna formuła on-line ograniczyła w znaczny sposób integrację i wspólne świętowanie X Jubileuszowego Zlotu, ale jednocześnie umożliwiła uczestnictwo w poszczególnych wydarzeniach większej liczbie nauczycieli. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 190 dyrektorów i nauczycieli z całej Polski. Organizatorem był Świętokrzyski Oddział PK OMEP a myślą przewodnią wydarzenia było poszukiwanie skutecznych strategii uczenia się dla przyszłości.
Pierwszy dzień Zlotu poświęcony był edukacji na zewnątrz. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: Czy outdoor education to moda, wyzwanie czy szansa dla współczesnej edukacji dziecka? Rozważania rozpoczęła prof. UAM dr hab. Renata Michalak, wiceprezes PK OMEP: Środowisko wokół przedszkola przestrzenią poszukiwania i odkrywania edukacyjnych doświadczeń. Wykład utwierdził nas w przekonaniu wagi i potrzeby wykorzystania outdoor education w procesie edukacji małego dziecka. Prof. Michalak podkreśliła potrzebę umiejętnego wykorzystania naturalnego środowiska zewnętrznego jako elementu stymulującego rozwój dziecka. Następne przedstawione prezentacje były potwierdzeniem postawionej tezy przez prof. Renatę Michalak.
Język niemiecki z przedszkolakami w plenerze zaprezentowała Michaela Ludwig – Szaniec z Przedszkola Niepublicznego Chatka Uszatka w Gliwicach. Pokazano jak zabawy językowe w terenie z wykorzystaniem naturalnego środowiska wzmocniły zaangażowanie dzieci w przyswajaniu nowego słownictwa. Kolejnym przykłademzaangażowania środowiska przyrodniczego w procesie edukacji była prezentacja na temat kształtowania kompetencji cyfrowych dzieci w przestrzeni przyrodniczej, którą przedstawiłaJoanna Płatek z Przedszkola nr 59 w Warszawie. Mówiąc o outdoor education trudno pominąć tak popularne dziś leśne przedszkola. Alicja Misiak z Publicznego Przedszkola w Staszowie przedstawiła kilka refleksji o wychowaniu w lesie i ogrodzie, czyli jak można realizować edukację leśną w placówce publicznej. Ostatnie wystąpienie Agnieszki Kuźby z Przedszkola w Piekoszowie było trafnym nawiązaniem do omawianych przykładów. Zrozumieć sto języków dziecka. Rozwój dziecka w powiązaniu z naturą było ciekawym rozwinięciem tematu outdoor edukacji.
Pierwszy dzień zakończył się spotkaniem integracyjnym, podczas którego uczestnicy mogli w wirtualnych pokojach przedyskutować problemy poruszane podczas wykładów i warsztatów oraz wymienić własne spostrzeżenia.
Drugi dzień Zlotu wypełniony był prezentacjami i warsztatami i przygotowanymi przez organizatora wydarzenia: Uczenie się dla przyszłości. Od refleksji akademickiej do doświadczeń nauczycieli Świętokrzyskiego Oddziału PK OMEP. Dzień rozpoczął się od wykładu dr Aldony Kopik, UJK w Kielcach na temat Edukacja dla zrównoważonego rozwoju – umysły przyszłości. Dr Aldona Kopik kontynuowała swoje rozważania wokół definicji zrównoważonego rozwoju i konieczności dostosowania edukacji do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.
Przykładami indywidualizacji procesu edukacyjnego były prezentacje: Muzyka jako jeden z czynników wszechstronnego rozwoju dziecka zaprezentowana przez Małgorzatę Czechowicz z Przedszkola Samorządowego w Ujeździe; Total Physical Response, czyli skuteczny sposób nauczania języka obcego dzieci w wieku przedszkolnym przedstawiona przez Paulinę Dębiec z Przedszkola Samorządowego w Ujeździe oraz Alternatywne metody nauczania– uczę się skutecznie stosując pedagogikę F. Froebla zaprezentowane przez Annę Kaniszewską z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Natomiast w filmie zaprezentowanym przez Ewę Rusinek z Przedszkola Samorządowego nr 1 w Sandomierzu mogliśmy zaobserwować aktywność dziecięcą dostosowaną do indywidualnych możliwości dziecka podczas zajęć z wykorzystaniem Edukacji przez ruch Doroty Dziamskiej. Elementy indywidualizacji w nauczaniu na odległość: Padlet – skuteczna metoda prowadzenia zajęć, omówiła Grażyna Krupa z Zespołu Szkół Publicznych w Szewnie.
Na zakończenie spotkania zaprezentowano działalność trzech Oddziałów Terenowych PK OMEP: Dorota Lasek z Zespołu Szkół Podstawowych w Szewnie przedstawiła Prezentację Świętokrzyskiego Oddziału PK OMEP, Barbara Buczkowska-Staniec omówiła działalność Częstochowskiego Oddziału PK OMEP i akcentem finałowym był krótki film przygotowany przez Zachodniopomorski Oddział PK OMEP.