Oddział warszawski w 2005 roku
Od września 2004 roku w stolicy ponownie działa Warszawski Oddział PK OMEP. Siedzibą oddziału jest Przedszkole nr 44, w Warszawie, przy ul. Ludna 8.
W skład zarządu Warszawskiego Oddziału PK OMEP wchodzą:
Prezes – Hanna Ratyńska, redaktor naczelny czasopisma Wychowanie w Przedszkolu,
Wiceprezes – Małgorzata Narożnik, Przedszkole nr 82 w Warszawie ( malgorzata.naroznik@wp.pl )
Sekretarz – Anita Kutryn, Przedszkole nr 44 w Warszawie,
Skarbnik – Magdalena Zielonka, Przedszkole nr 239 w Warszawie,
Członek zarządu – Teresa Dziurzyńska, zast. red. naczelnego czasopisma Wychowanie w Przedszkolu,
Członek zarządu – Krystyna Aszyk – Flisak, WSP – ZNP w Warszawie,
Członek zarządu – Hanna Usielska – Ptaszek, Przedszkole nr 13 w Warszawie,
Członek zarządu – Krystyna Smolińska, Przedszkole 51 „Misia Czarodzieja” w Warszawie,
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej – Barbara Strąk, Przedszkole 44 w Warszawie.
Członek Komisji Rewizyjnej – Marzena Rakowska
Członek Komisji rewizyjnej – Agnieszka Wołek
Zgodnie ze statutem PK OMEP Oddział Warszawki realizuje swoje cele poprzez:
Gromadzenie, opracowywanie i rozpowszechnianie informacji dotyczących rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym, jego potrzeb oraz sposobów ich zaspokajania.
Współdziałanie z instytucjami prowadzącymi prace badawcze nad warunkami rozwoju, życia i systemu wychowania dzieci.
Podejmowanie inicjatyw zmierzających do doskonalenia systemu edukacji pedagogicznej.
Propagowanie Konwencji Praw Dziecka.
Prowadzenie działalności wydawniczej.
Współpracę z samorządami, organizacjami rządowymi i pozarządowymi.
Aktualnie Warszawski Oddział zrzesza 40 członków, w większości nauczycieli i dyrektorów warszawskich przedszkoli. Początkowo ich praca poświęcona była przygotowaniu planu pracy Oddziału, a jej efektem było powołanie 5 zespołów zadaniowych, realizujących swoje zadania następujących w obszarach:
1. Zespół współpracy z zagranicą.
Celem pracy tego zespołu jest nawiązanie kontaktów z wybranymi komitetami OMEP np. w Pradze i Bratysławie oraz wymiana informacji i doświadczeń między innymi na temat:
systemów opiekuńczo – wychowawczych, ich podstawowych założeń, form organizacyjnych oraz programowych,
niesienia pomocy dzieciom z rodzin niewydolnych wychowawczo i zagrożonych bezrobociem, które z tego powodu mają znacznie mniejsze szanse edukacyjne i warunki rozwoju niż ich rówieśnicy,
rozwiązań praktycznych w zakresie form pomocy rodzinie.
2. Zespół Twórczych Nauczycieli.
Działania tego zespołu skupiają się na współdziałaniu z lokalnymi organizacjami i instytucjami zajmującymi się małym dzieckiem oraz inicjatywy służące dzieciom i ich rodzicom.
Taką inicjatywą było włączenie się zespołu w grudniu ubiegłego roku, do świątecznej zbiórki darów na rzecz dzieci z Centrum Samotnej Matki Bajka, mieszczącego sie w Warszawie przy ul. Czajki 2.
W odpowiedzi na apel członków OMEP odpowiedziały 4 warszawskie przedszkola: Przedszkole nr 392, Przedszkole nr 51 Misia Czarodzieja, Przedszkole nr 331 U słonia Szczęściarza oraz Przedszkole nr 217. Do akcji włączyły się całe społeczności placówek kierowanych przez Panie Ewę Jankowską, Krystynę Smolińską, Marzenę Nowak i Siostrę Marię. Rodzice, okazując wielkie serce potrzebującym, samotnym matkom i ich dzieciom zebrali zimową odzież i zabawki oraz pomogli przy transporcie. Zespół podjął decyzję, że akcja wspomagania dzieci i matek znajdujących się pod opieką MARKOTU będzie kontynuowana. W najbliższej przyszłości planowane są również działania we współpracy z miejskim i dzielnicowymi Ośrodkami Pomocy Społecznej na rzecz dzieci nie uczęszczających do przedszkola.
3. Zespół programowy.
Celem działania członków tej grupy jest wypracowanie kierunków pracy Warszawskiego Oddziału oraz przygotowanie autorskiego programu przedszkola OMEP.
Wśród kierunków pracy Oddziału określonych przez Zespół ważne miejsce zajęło dbanie o efektywność działań zmierzających do lepszego rozpoznawania i zaspokajania potrzeb małego dziecka oraz upowszechnianie różnych rozwiązań organizacyjnych edukacji dzieci w wieku przedszkolnym.
4. Zespół dokumentacji historycznej.
Głównym zadaniem tego zespołu było opracowanie monografii programu telewizyjnego Domowe Przedszkole i innych inicjatyw medialnych podejmowanych przez PK OMEP w latach 1984 – 2000 oraz nakreślenie sylwetek wybitnych nauczycieli i działaczy z terenu Warszawy, zajmujących się pracą na rzecz małego dziecka. Monografia Domowego Przedszkola, które przez 15 lat emitowane było w Telewizji Polskiej została ukończona. Skrót Monografii opublikowano w czasopiśmie Wychowanie w Przedszkolu Nr 1/2005.
5. Zespół wydawniczy.
W ramach inicjatyw podjętych przez ten zespół rozpoczęły się prace nad uruchomieniem strony internetowej Warszawskiego Oddziału PK OMEP.
W założeniach strona ma stanowić wizytówkę Warszawskiego Oddziału prezentującą efekty naszych dokonań i plany działania na najbliższą przyszłość oraz stanowić forum wymiany doświadczeń dla nauczycieli warszawskich przedszkoli. W planie jest również przygotowanie linków do warszawskich przedszkoli, pragnących udostępnić szerszemu gronu informacje o swojej działalności oraz informacje o sposobie udzielania pomocy rodzinie.
Zespół wydawniczy zajmować się będzie również inicjowaniem publikacji zwartych oraz artykułów do czasopism pedagogicznych.
Obok comiesięcznych spotkań spotkań Zarządu Oddziału i zespołów zadaniowych, w minionym roku odbyły się dwa zebrania wszystkich członków naszego Oddziału.
Oba wystąpienia spotkały sie z ogromnym zainteresowaniem zgromadzonych osób, zarówno członków Warszawskiego Oddziału PK OMEP jak i zaproszonych gości, przedstawicieli różnych środowisk: Kuratorium Oświaty w Warszawie, Urzędu Dzielnicy Śródmieście, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, Dyrektorów i nauczycieli warszawskich przedszkoli.
Kolejne spotkanie wszystkich członków przewidziane jest w marcu 2006 r i dotyczyć będzie problemów systemu wychowania przedszkolnego w naszym kraju.