Z życia OMEP – Oddział Warszawski w roku 2006.
W 2006 roku uległ zmianie skład Zarządu Warszawskiego Oddziału PK OMEP, który aktualnie przedstawia się następująco:
Prezes – Hanna Ratyńska, redaktor naczelny czasopisma Wychowanie w Przedszkolu,
Wiceprezes – Małgorzata Narożnik, Przedszkole nr 82 w Warszawie ( malgorzata.naroznik@wp.pl )
Sekretarz – Krystyna Aszyk – Flisak, WSP – ZNP w Warszawie,
Skarbnik – Magdalena Zielonka, Przedszkole nr 239 w Warszawie,
Członek zarządu – Teresa Dziurzyńska, zast. red. naczelnego czasopisma Wychowanie w Przedszkolu,
Członek zarządu – Anna Wróbel, Przedszkole nr 31 w Warszawie
Członek zarządu – Krystyna Smolińska, Przedszkole 51 „Misia Czarodzieja” w Warszawie,
Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej – Barbara Strąk, Przedszkole 44 w Warszawie.
Członek Komisji Rewizyjnej – Marzena Rakowska
Członek Komisji rewizyjnej – Agnieszka Wołek.
Do najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez członków Warszawskiego Oddziału PK OMEP w 2006 roku należały:
1. Zbiórka darów na rzecz dzieci z Centrum Samotnej Matki Bajka, mieszczącego sie w Warszawie przy ul. Czajki 2. Z okazji Dnia Matki i Dnia Dziecka Zespół Twórczych Nauczycieli ponownie zajął się zbiórką darów na rzecz dzieci z Centrum Samotnej Matki Bajka. Nad przebiegiem akcji czuwały Panie Krystyna Smolińska, Grażyna Kudrzycka i Teresa Dziurzyńska. D
W zbiórkę darów włączyło się w nią 11 praskich przedszkoli: Nr 152, Nr 158, Nr 178 – Kolorowa Kraina, Nr 397 – Ziarenko, Nr 162 – Saski Zakątek, Nr 249, Nr 291- im. prof. Z. Falkowskiej, Nr 331 – U Słonia Szczęściarza, Nr 295, Nr 392, Nr 51 – Misia Czarodzieja oraz 4 ursynowskie przedszkola: Nr 126, Nr 352, Nr 395 i Nr 401.
2. Nawiązanie współpracy z TVP I i włączenie się w prace nad przygotowaniem programu Domowe Przedszkole. Decyzją Prezesa TVP w programie I reaktywowano od X 2006 emisję Domowego Przedszkola. Odbyły się dwa spotkania konsultacyjne przedstawicieli Warszawskiego Oddziału PK OMEP: Hanny Ratyńskiej, Wigi Borodzicz oraz Małgorzaty Narożnik z redaktor Reginą Sawicką odpowiedzialną z ramienia TVP – I za program. Omówiono jego formułę i treści przewidziane w roku szkolnym 2006/2007. Stałym konsultantem metodycznym Domowego Przedszkola została Małgorzata Narożnik.
3. Zespół wydawniczy i dokumentacji historycznej, którego przewodniczącą jest Hanna Ratyńska nakreślił sylwetkę Ireny Dudzińskiej, zasłużonego wizytatora – metodyka, autora wielu książek i artykułów dla nauczycieli przedszkoli. Publikację tego opracowania przewidziano w czasopiśmie Wychowanie w Przedszkolu w roku 2007.
4. Od marca do maja 2006 roku trwały Warsztaty dziennikarskie dla 20 nauczycieli warszawskich przedszkoli. Zajęcia odbywały się w Przedszkolu nr 16, którego dyrektorem jest Pani Beata Mizerska – członek Warszawskiego Oddziału OMEP. Pomysł warsztatów zrodził się podczas II Wystawy gazetek przedszkolnych, która cyklicznie odbywa się w śródmiejskim Przedszkolu nr 208.
Dla członków zespołu wydawniczego zauważalnym stało się, że wśród nauczycielek przedszkoli jest coraz więcej osób zainteresowanych publikowaniem swoich doświadczeń. Świadczą o tym powstające w kraju różne inicjatywy wydawnicze, duża liczba artykułów napływających do redakcji Wychowanie w Przedszkolu oraz podejmowane przez różne przedszkola próby wydawania gazetek dla rodziców i dzieci. Inicjatywa zorganizowania warsztatów doskonalących umiejetności przygotowywaniapublikacji spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony nauczycieli. Do poprowadzenia zajęć zaproszeni zostali: Stanisław Bortnowski – dziennikarz, autor książki Warsztaty dziennikarskie oraz Przemysław Pijanowski – sekretarz redakcji miesięcznika Wychowanie w Przedszkolu. Część spotkań poprowadziły również przedstawicielki warszawskiego oddziału PK OMEP – Hanna Ratyńska (redaktor naczelny Wychowania w Przedszkolu) oraz Małgorzata Narożnik (doradca metodyczny m. st. Warszawy, w zakresie wychowania przedzkolnego)
Wsparcia udzieliły nam również panie z naszego Zarządu: Krystyna Aszyk – Flisek, Teresa Dziurzyńska i Magdalena Zielonka
Zajęcia dotyczyły następujących tematów:
➔ Różne formy wypowiedzi dziennikarskiej : artykuły informacyjne i problemowe, wywiady, recenzje, felietony i reportaże.
➔ Opracowanie tekstu: tytuły . śródtytuły, akapity, leady.
➔ Właściwości języka mówionego i pisanego.
➔ Od gazety do gazetki: próby tworzenia gazetek tematycznych.
➔ Artykuł problemowy w czasopiśmie specjalistycznym.
Efektem warsztatów są artykuły uczestniczek, które stanowiły większość tekstów w wakacyjnym numerze Wychowania w Przedszkolu „Pod kolorowym parasolem” oraz część materiałów zamieszczonych w numerze świątecznym rocznika 2006 – „Magia świąt”.
W związku z zaineresowaniem nauczycieli wiosną 2007 r. planujemy II edycję warsztatów.
5. W czerwcu 2006 r. odbyło sie walne zebranie członków warszawskiego oddziału PK OMEP – gościem była Pani Ewa Brańska, przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jej wykład dotyczył aktualnych problemów systemu wychowania przedszkolnego w naszym kraju. Wystąpienie spotkało sie z dużym zainteresowaniem zgromadzonych osób, zarówno członków Warszawskiego Oddziału PK OMEP jak i zaproszonych gości.
6. Z inicjatywy Pani Anny Wróbel i innych dyrektorek śródmiejskich przedszkoli rozpoczęły sie przygotowania do międzynarodowej konferencji na temat Prawo dziecka do rozwoju. Powołano komitet organizacyjny Konferencji w składzie Anna Wróbel, dr Barbara Bieleń, Barbara Strąk i dr Krystyna Aszyk.
Odbyło się kilka spotkań, w tym jedno z udziałem przedstawicielek OMEP z Czech. Wstępnie opracowano zarys programu konferencji, wytypowano prelegentów, opracowano LOGO, założono kontaktowy adres e – mail:
konfrerencja.omep@wp.pl Podjęto również starania o pozyskanie patronatu Urzędu Miasta st. Warszawy.
7. Trwają przygotowania do kolejnego walnego zebrania Warszawskiego Oddziału PK OMEP. Odbędzie się ono w kwietniu 2007 r. w siedzibie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, przy ul. Solec 57. Tematem spotkania będzie: Dziecko i media – zagrożenia i szanse edukacyjne.
Podczas konferencji planujemy wykłady pracowników naukowych z Uniwersytetu Warszawskiego – dr Aleksandry Piotrowskiej i dr Małgorzaty Sieńczewskiej.