Polski Komitet OMEP w Projekcie „Las Korczakowski”
Idea Lasu Korczakowskiego powstała w 2020 roku z inicjatywy Muzeum Treblinka oraz Polskiego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. Celem tego projektu jest upamiętnienie Janusza Korczaka i wszystkich osób z nim współpracujących oraz jego wychowanków, którzy zginęli w Obozie Zagłady Treblinka II. Poprzez projekt polegający na sadzeniu drzew i tworzeniu Lasu Korczakowskiego inicjatorzy pragną zainspirować szkoły, placówki oraz różne organizacje dla których idee pedagogiczne szkoły korczakowskiej są bliskie i zaprosić je do cyklicznych, corocznych spotkań, dla których pretekstem będzie symboliczna pielęgnacja drzew. Przy każdym z zasadzonych drzew umieszczona jest tabliczka z informacjami o danej placówce oraz mottem lub wybranym cytatem, nawiązującym do nauk korczakowskich, które jeszcze bardziej podkreślają wyjątkowość tego miejsca.
Zasadzone drzewa są dowodem, że przesłanie Janusza Korczaka jest wciąż żywe i aktualne. Do dziś korczakowski system wychowawczy doceniany jest na całym świecie oraz wykorzystywany jest przez liczne szkoły i placówki, inspiruje wielu pedagogów, opiekunów i obrońców praw dziecka. Dlatego pielęgnowanie drzew jest świadectwem nie tylko pamięci ale i wdzięczności nas wszystkich, którym idee humanistyczne Janusza Korczaka są bliskie.
Z tego powodu w roku obchodów 80. rocznicy śmierci Janusza Korczaka do projektu „Las Korczakowski” przyłączył się Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. 29 kwietnia 2022 r. grupa przedstawicieli Polskiego Komitetu OMEP w składzie: Anna Wróbel, Renata Michalak, Teresa Grad, Barbara Buczkowska-Staniec, Beata Patoka –Szurawska, Joanna Płatek, Grażyna Budzik, Elżbieta Misiorna, Dorota Łosiowska-Zawada, Katarzyna Dryjas, Dorota Pakuła-Tamou odwiedziła Muzeum Treblinka II.
Uczestnicy wzięli udział w warsztatach na temat Janusza Korczaka, w towarzystwie przewodnika zwiedzili wystawę w budynku Muzeum Treblinka oraz tereny upamiętnienia Obozu Zagłady Treblinka II. Kulminacyjnym momentem wydarzenia było zasadzenie drzewa Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP na terenie powstającego Lasu Korczakowskiego. Z pomocą wszystkich uczestników Anna Wróbel – Prezes PK OMEP oraz Renata Michalak wiceprezes PK OMEP zasadziły symboliczne drzewo numer 10. Na tabliczce upamiętniającej to wydarzenie został umieszczony cytat Janusza Korczaka: „Nie ma dzieci – są ludzie” oraz motto World Organization for Early Childhood Education (OMEP): „Right from the Strat”. Tym samym podkreślono międzynarodowy charakter organizacji i jej niezaprzeczalny związek z ideami Janusza Korczaka.
Mamy nadzieję, że drzewo będzie silne i przetrwa wiele lat będąc świadectwem działalności Polskiego Komitetu OMEP na rzecz praw dziecka i propagowania idei Korczakowskich, a wizyty w Muzeum Treblinka staną się stałym elementem w kalendarzu Zarządu organizacji.