Sprawozdanie z pracy Warszawskiego Oddziału PK OMEP w roku 2008
Sprawozdanie z pracy Warszawskiego Oddziału PK OMEP w roku 2008
W 2008 roku działania Oddziału dotyczyły następujących zadań:
I. Nauka, edukacja, oświata i wychowanie:
1.W marcu 2008 r. we współpracy z MSCDN zorganizowano konferencję Literatura inspiracją działań twórczych. W spotkaniu uczestniczyły 102 osoby, w tym:
- członkowie Warszawskiego Oddziału PK OMEP,
- nauczycielki wychowania przedszkolnego z województwa mazowieckiego,
- pracownicy żłobków,
- przedstawiciele warszawskich wyższych uczelni. Honorowym gościem spotkania był Pan Zdzisław Witwicki, nagrodzony Medalem Polskiej Sekcji IBBY za całokształt twórczości dla dzieci i młodzieży.
2. We współpracy z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy zorganizowano cykl spotkań i warsztatów dla nauczycieli warszawskich przedszkoli Ze sztuką na ty. 25 – godzinny program zajęć obejmował spotkania na temat:
- Ozdoby wielkanocne – warsztat i zwiedzanie Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.
- Teatr w Teatrze – spektakl Piękna i Bestia w Teatrze Guliwer oraz warsztaty teatralne w Przedszkolu nr 16.
- Spotkanie w Muzeum Książki Dziecięcej.
- Warszawskie legendy – warsztat „Legenda o Syrence”.
- zwiedzanie Muzeum Historycznego w Warszawie.
- Codzienne i niecodzienne stroje Jana III Sobieskiego – warsztaty plastyczne oraz zwiedzanie Pałacu w Wilanowie.
- Zwiedzanie Zamku Królewskiego.
3. W odpowiedzi na otwarty konkurs ofert m. st. Warszawy na realizację zadania publicznego z zakresu oświaty i wychowania w roku 2008, od 1 września 2008 do 31 grudnia 2008r zrealizowano program – rodzinne zajęcia edukacyjne „Mamo, Tato zagraj ze mną”.
Zajęcia odbywały się w 6 warszawskich placówkach wychowania pozaszkolnego.
Cele były realizowane w toku indywidualnej pracy z dzieckiem i rodzicami oraz w działaniach grupowych, z wykorzystaniem różnorodnych form i metod pracy. Realizatorzy dbali o dobór wartościowych zabaw, aranżowanie kontaktów społecznych. W działaniach dzieci i rodziców dominowały metody problemowe, ze szczególnym naciskiem na stosowanie metod aktywizujących, w tym sprzyjających integracji grupy. Proponowane aktywności były dobierane ze względu na zróżnicowane potrzeby i możliwości dzieci. Wszystkie założone cele edukacyjne i rozwojowe określone w ofercie zostały w pełni zrealizowane przy dużym zaangażowaniu zarówno realizatorów programu (nauczycielek, psychologa, wolontariuszek) jak i rodziców. Doświadczenia uzyskane w projekcie (wnioski z rozmów z nauczycielkami, psychologiem i rodzicami) wskazują na bardzo dużą potrzebę organizacji zajęć wspólnych dla rodziców i dzieci nie uczęszczających do przedszkola, szczególnie dla dzieci w przedziale wiekowym 2-3 lata i otoczenia ich wczesnym procesem edukacyjnym.
http://www.edukacja.warszawa.pl/index.php?wiad=1963
4. We współpracy z Niepubliczną Placówką Oświatową LANGUAGE TOGETHER zorganizowano kurs języka angielskiego dla nauczycieli przedszkoli.
II. Działania na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznościami:
1.Kwiecień 2008 – udział 2 członków Warszawskiego Oddziału PK OMEP w Europejskiej Konferencji OMEP w Bratysławie.
2.Maj 2008 roku – 7 członków Warszawskiego Oddziału PK OMEP brało udział w Międzynarodowej Konferencji Szkół Daltońskich w Brnie, pod hasłem „Co to znaczy być nauczycielem?”.
3.Nawiązano współpracę z Ukrainą (w tym z Wydziałem Oświaty miasta Łuck oraz Towarzystwem Kultury Polskiej na Ukrainie) – pomoc we włączeniu tego państwa do Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP.
4.W październiku 2008 roku dla 20 nauczycieli, w tym 5 przedstawicieli z Ukrainy, zorganizowano studyjny wyjazd do Pragi w Republice Czeskiej. W czasie wizyty zaplanowano:
- Nawiązanie współpracy z Narodowym Komitetem OMEP oraz Stowarzyszeniem Wychowania Przedszkolnego w Republice Czeskiej;
- Zwiedzanie praskich przedszkoli;
- Zwiedzanie Muzeum J. A. Komeńskiego, w tym Muzeum Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP;
- Zwiedzanie Pragi (według planu ustalonego na miejscu z przewodnikiem)
III. Promocja i organizacja wolontariatu;
1.Promocja organizacji poprzez wspieranie inicjatyw środowiska wychowania przedszkolnego patronaty, finansowanie materiałów promocyjnych z logo PK OMEP.
2.W ramach realizacji projektu „Mamo, tato zagraj ze mną” organizacja wolontariatu dla pełnoletnich uczniów liceów ogólnokształcących oraz studentów uczelni pedagogicznych.