Sprawozdanie z wyjazdu studyjnego do Pragi w Republice Czeskiej
W dniach 9 – 11 października 2008 Warszawski Oddział PK OMEP zorganizował studyjny wyjazd do Pragi w Republice Czeskiej. Wyjazd do Pragi był efektem kontaktów nawiązanych przez członków Zarządu Stowarzyszenia w czasie ubiegłorocznej Międzynarodowej Konferencji „Prawo dziecka do rozwoju” oraz wizyt Pani Anny Wróbel i Małgorzaty Narożnik na europejskich konferencjach OMEP w Bratysławie i Brnie. W październikowej międzynarodowej wymianie uczestniczyło 15 dyrektorów i nauczycieli z warszawskich przedszkoli oraz 5 osobowa delegacja dyrektorów przedszkoli i przedstawicieli Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Łuck na Ukrainie. Rolę tłumacza i koordynatora ukraińskiej grupy pełniła Pani Nina Poremska – Prezes Towarzystwa Kultury Polskiej im. Tadeusza Kościuszki w Łucku. Celem wyjazdu do Pragi była wymiana doświadczeń polskich, czeskich i ukraińskich pedagogów przedszkolnych na temat organizacji procesu edukacji małego dziecka w Europie. Uczestniczki wyjazdu odwiedziły w Pradze dwa przedszkola, Muzeum J. A. Komeńskiego w Pradze, które przygotowało specjalnie dla naszej grupy prezentację archiwów OMEP oraz jeden z pięciu czarnych teatrów w Pradze – Black Light Theatre IMAGE Pařižska 4, Praha 1, w którym obejrzałyśmy przedstawienie pt. „The Best of image” (www.imagetheatre.cz)
Pierwszym oglądanym przez nas przedszkolem była siedziba OMEP w Republice Czeskiej – Mateřska Škola Praha 8, Korycanska 14. Dyrektorem tej placówki jest Prezydent Komitetu Narodowego OMEP w Czechach Jarmila Kotrbová. Wychowankami przedszkola są zarówno dzieci zdrowe, jak i dzieci z chorobami układu oddechowego. Wychowankowie cierpiący na dolegliwości oddechowe są na miejscu otoczeni fachową, lekarską opieką.
Drugim oglądanym przez nas przedszkolem była Mateřska Škola Praha 8, Sokolovska 182. Dyrektor przedszkola – Ludmila Sprachtova jest członek Stowarzyszenia Wychowania Przedszkolnego w Republice Czeskiej (Asociace Předškolni Vychovy)
W obu przedszkolach miałyśmy szansę poznać nowatorskie rozwiązania metodyczne i organizacyjne. Naszą uwagę zwrócił szczególny wystrój wnętrz ozdobionych przestrzennymi pracami dzieci, wykonanymi z naturalnych materiałów (obrazki i konstrukcje z papieru, tkanin i sznurków, duże kompozycje zbiorowe z materiałów odpadowych), swoboda dzieci i ich współdziałanie z nauczycielkami. Celem działań nauczyciela jest indywidualizacja działań dziecięcych, rozwijanie postaw kształtujących wolnego, ale odpowiedzialnego za siebie i innych człowieka. Człowieka dokonującego wyborów zgodnych z własnymi zainteresowaniami i zasadami, ale szanującego wybory innych i umiejącego nieść pomoc. Charakterystyka dziecka kończącego edukację przedszkolną w Czechach opisana jest następująco:
- Nie boję się eksperymentować,
- W sytuacjach problemowych wykorzystuję swoje umiejętności i mocne strony,
- Poszukuję oryginalnych rozwiązań i ciekawych odpowiedzi,
- Orientuję się w przestrzeni,
- Cieszę się z tego, co zrobiłem samodzielnie,
- Zawsze kończę podjętą pracę,
- Nie narzucam innym własnych rozwiązań,
- Doceniam logikę w myśleniu i konsekwencję w działaniu.
Niezwykle miłym akcentem kończącym pobyt w stolicy Czech była wizyta w „czarnym teatrze”. W tym niezwykłym przedstawieniu aktorzy, występujący na tle czarnej zasłony byli dla dla widza niewidoczni. Przede wszystkim „grały” animowane przez nich przedmioty, oświetlone fluorescencyjnym światłem. Efekty świetlne w połączeniu z muzyką były niebywałe i na długo pozostały w naszej pamięci.
Wyjazd studyjny do stolicy naszego południowego sąsiada oraz planowana rewizyta nauczycielek z Czech i Ukrainy w Warszawie są jednym z etapów przygotowań do kolejnej Międzynarodowej konferencji wychowania przedszkolnego, którą PK OMEP będzie organizować w Polsce w 2009 roku. Mamy nadzieję, że zarówno wyjazd studyjny jak i konferencja umożliwią pełniejsze otwarcie naszego kraju na europejskie doświadczenia w zakresie edukacji małego dziecka i spotkają się z dużym zainteresowaniem środowiska związanego z wychowaniem przedszkolnymi. Nawiązane kontakty umożliwią w przyszłości przyjazd gości z Czech i Ukrainy do Polski i prezentację im warszawskich przedszkoli.
Szczegółowe omówienie wizyty w Pradze opublikowane będzie w czasopiśmie „Wychowanie w Przedszkolu” Nr 1/2009