Konferencja „DZIECKO AKTYWNE – DZIECKO SZCZĘŚLIWE”
Powyższe tezy stały się zaproszeniem do odwiedzenia Czarnej Białostockiej 25 października 2008 r. przez nauczycieli, którzy przybyli tu na Konferencję Naukowo- Dydaktyczną pt: „Dziecko aktywne- dziecko szczęśliwe”.
Organizatorami konferencji byli:
- Podlaski Oddział Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego (PO PK OMEP).
- Burmistrz Czarnej Białostockiej
- Przedszkole w Czarnej Białostockiej „Kraina Marzeń”
Rolę instytucji wspierających przyjęły: Uniwersytet w Białymstoku – Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej, Dom Kultury w Czarnej Białostockiej, zaś sponsorami byli – Grupa Edukacyjna S.A. (MAC Edukacja), Zarząd Oddziału ZNP – Sekcja Wychowania Przedszkolnego w Białymstoku, Narodowy Fundusz Zdrowia.
Na konferencję przybyło 87 nauczycieli wychowania przedszkolnego, kształcenia zintegrowanego i opiekunek pracujących w żłobkach oraz 9 zaproszonych gości honorowych. Przyjechali z całego województwa. Zostali powitani przez Prezesa Podlaskiego Oddziału PK OMEP dr Elżbietę Jaszczyszyn i Dyrektora Przedszkola
w Czarnej Białostockiej-Danutę Kowalewską.
W części naukowej, która odbyła się w Domu Kultury, wystąpili: dr hab. Janina Uszyńska -Jarmoc (Uniwersytet w Białymstoku, Podlaski Oddział PK OMEP), która przedstawiła temat „Aktywność dziecka – obszary zaniedbane”. Niezwykle ciekawe wystąpienie wywołało refleksję u wielu uczestników, słuchaczy.
Po niej, temat: Dziecko w podróży po „Małej Ojczyźnie” zaprezentowała Teresa Walaszek (kierownik Żłobka Miejskiego nr 1 – Żłobek Integracyjny, Podlaski Oddział PK OMEP).
Cześć wykładową zakończył Tadeusz Matejko Burmistrz Czarnej Białostockiej, prezentacją: Szlak Rękodzieła Ludowego w Czarnej Wsi Kościelnej w edukacji turystycznej przedszkola.
Występ grupy teatralnej „Pomponik”, z Przedszkola w Czarnej Białostockiej, prowadzonej przez R. Woroniecką, R. Garbaczewską, L. Wójcik, K. Skrzypińską był wstępem artystycznym do całodziennych rozważań dotyczących wpływu aktywności dzieci na ich szczęście, radosne przeżywanie. Dzieci zaprezentowały przedstawienie „Jarzębinka”.
Dalsza cześć konferencji, dydaktyczna, odbyła się w przedszkolu. Tu uczestnicy mieli okazję w sposób praktyczny poznać różne rodzaje aktywności dziecięcej. Wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli i pracowników przedszkola:
- Bożenę Szumowską, Elżbietę Dudek, Klaudię Zyskowską -Micun – Na ludowo i sportowo – aktywność ruchowa dzieci w oparciu o podlaski folklor i mini aerobic
- Zofię Marszałek, Barbarę Zdanowicz, Agnieszkę Radkowską- W krainie muzyki – improwizacje muzyczne na instrumentach nietypowych
- Alicję Dąbrowską, Martę Rutkowską- Barwy jesieni – radość tworzenia
- Elżbietę Toczydłowską, Beatę Jopich, Alinę Bogdzia – Wesołe zabawy przez rok cały – stymulowanie aktywności dziecka w wieku przedszkolnym
Wszyscy uczestnicy konferencji otrzymali materiały konferencyjne; przygotowane przez sponsorów, płytę CD ze scenariuszami warsztatów oraz biuletyn, w którym zamieszczono następujące artykuły:
- „Dziecko nie jest aktorem- ono bawi się w teatr- rozwijanie ekspresji twórczej małego dziecka” R. Woronieckiej, R. Garbaczewskiej, L. Wójcik, K. Skrzypińskiej;
- „Działalność plastyczna dziecka w wieku przedszkolnym”- A. Dąbrowskiej, M. Rutkowskiej
- „Rola muzyki w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym” A. Radkowskiej, Z. Marszałek
- „Życie jest ruchem- aktywność ruchowa przedszkolaków”- B. Szumowskiej, B. Czarneckiej
- „Dziecko w podróży po Małej ojczyźnie”- T. Walaszek
- „Czy szczęście to coś, co można znaleźć za pomocą listu gończego?”- D. Kowalewskiej
- „Dziecko twórcze i radosne”- B. Jopich, A. Bogdzia, E. Toczydłowskiej
- „Jak rozwijać twórczą aktywność dzieci” – B. Czarneckiej
- „Szlak Rękodzieła Ludowego Podlasia- twórcy ludowi Gminy Czarna Białostocka”- T. Matejko
- „Bierność społeczna jako przejaw zaburzonej socjalizacji”- E. Kurnickiej z Przedszkola Samorządowego nr 65 w Białymstoku.
Ponadto uczestnicy mieli okazję obejrzeć wystawy: VI Plener Sztuk Wszelakich (organizator Dom Kultury w Czarnej Białostockiej), I Ogólnopolski Plener Fotograficzny ( Dom Kultury i Klub „Pryzmat”); Integracyjne Warsztaty Twórcze Osób Niepełnosprawnych (Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „RAZEM” w Czarnej Białostockiej).
Zwieńczeniem konferencji był wyjazd nauczycieli Szlakiem Rękodzieła Ludowego do Czarnej Wsi Kościelnej. Wszyscy mieli okazję poznać pracę kowala (Mieczysława Hulewicza) i garncarza (Jana Kudrewicza). Z wielkim uznaniem obserwowali artyzm z jakim wykonywane są wyroby kowalskie i garncarskie. Dowiedzieli się jak powstają „ładyszki”, „buńki”, „dwojaki” itp. Zaopatrzyli się w cenne pamiątki i pełni nowych doświadczeń wyjechali o 16.30 do Białegostoku.
Jako współorganizator konferencji, mamy nadzieję, że dzięki zaproponowanej formule konferencji, uczestnicy wyjechali także szczęśliwi.
Danuta Kowalewska
Dyrektor Przedszkola w Czarnej Białostockiej