Uroczyste otwarcie nowej siedziby PK OMEP
W spotkaniu wziął udział zastępca Burmistrza Dzielnicy Wilanów – Pan Tomasz Ciorgoń, prezesi Oddziałów Krajowych, członkowie Warszawskiego i Mazowieckiego Oddziału PK OMEP, przedstawiciele Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, warszawskich wyższych uczelni oraz dyrektorzy i nauczyciele warszawskich przedszkoli. Spotkanie sponsorowała firma wspierająca działalność PK OMEP – Moje BAMBINO, która z okazji jubileuszu Organizacji wydała okolicznościowe foldery. Patronem medialnym spotkania było czasopismo dla nauczycieli „Wychowanie w Przedszkolu”
Dzięki uprzejmości warszawskich władz oświatowych oraz Burmistrza Dzielnicy Wilanów od stycznia 2008 roku w Przedszkolu nr 56, przy ul. Gubinowskiej 28/30 mieści się siedziba Zarządu Krajowego Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP. Światowa Organizacja Wychowania Przedszkolnego OMEP (Organisation Mondiale pour l’Education Prescolaire) powstała 1948 roku w Pradze. Jest to międzynarodowa organizacja pozarządowa, która dąży do zapewnienia najmłodszym dzieciom całego świata możliwie jak najlepszych warunków życia i rozwoju, niezależnie od zróżnicowania materialnego, kulturowego i klasowego. OMEP skupia ludzi różnych zawodów działających na rzecz dzieci od narodzin do ósmego roku życia. OMEP ma status organizacji doradczej przy UNESCO.
Organizacja działa w 78 krajach na wszystkich kontynentach, które podzielone są na pięć regionów: Afrykę, Azję i Pacyfik, Amerykę Łacińską, Europę, Amerykę Północną i Karaiby. Każdemu z nich przewodniczy wiceprezydent. Wszystkie Komitety Narodowe i ich członkowie opierają swoją działalność na głównych przesłaniach proponowanych przez Światowy Komitet OMEP. Polski Komitet Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego działa od 1967 roku. Od 2001 roku jest zarejestrowany jako samodzielne stowarzyszenie posiadające oddziały terenowe w całym kraju, z możliwością tworzenia nowych.
Rocznicowe spotkanie otworzyła Prezes Polskiego Komitety OMEP – Pani Anna Wróbel, która powitała zgromadzonych gości. Pani Prezes podziękowała władzom oświatowym Warszawy, szczególnie Wilanowa za przychylność dla Organizacji i udostępnienie pomieszczeń w Przedszkolu nr 56 na siedzibę Zarządu PK OMEP. W dalszej części spotkania głos zabrał Pan Tomasz Ciorgoń – Burmistrz Dzielnicy Wilanów. Pan Burmistrz życzył Członkom Organizacji wielu sukcesów w działaniach na rzecz małych dzieci i wyraził zadowolenie z faktu goszczenia Organizacji na terenie Dzielnicy. Pan Ciorgoń zadeklarował też możliwość podejmowania w przyszłości wspólnych inicjatyw na rzecz rozwoju edukacji przedszkolnej.
Kolejne wystąpienia poświęcone było teraźniejszości i historii Polskiego Komitetu OMEP. Prezentację na temat realizowanej w ostatnich 3 miesiącach międzynarodowej wymiany doświadczeń oraz udziału przedstawicieli PK OMEP w konferencjach w Bratysławie i Brnie przedstawiła zastępca prezesa Warszawskiego Oddziału PK OMEP – Pani Małgorzata Narożnik (sprawozdania z wyjazdów dostępne są na stronie PK OMEP www.omep.org.pl)
O historii Polskiego Komitetu Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego i wybitnych polskich pedagogach tworzących jej podwaliny wspominała Pani Hanna Ratyńska – Prezes Warszawskiego Oddziału PK OMEP.
Plany Organizacji na najbliższą przyszłość przedstawiła Pani Anna Wróbel. Są one następujące:
● współpraca ze szwedzkim OMEP, który otrzymał grant na przeprowadzenie w ciągu dwóch lat ekologicznego projektu „Aktywny udział dzieci w ochronie środowiska”;
● studyjna wymiana nauczycieli wychowania przedszkolnego – wyjazd do Pragi, zwiedzanie czeskich przedszkoli, wizyta w Muzeum J.A. Komeńskiego;
● realizacja projektów w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty;
● kursy języka angielskiego dla nauczycieli.
Pani Prezes ogłosiła również Konkurs na artykuł z okazji 60 – lecia Światowej Organizacji Wychowania Przedszkolnego OMEP i czasopisma dla nauczycieli „Wychowanie w Przedszkolu” na temat: „Jak przedszkolak uczy się poznawać i szanować bliski i daleki świat”.
Ostatnim punktem oficjalnej części spotkania było otwarcie przez Panią Prezes Annę Wróbel i Pana Burmistrza Tomasza Ciorgonia okolicznościowej wystawy zbiorów Polskiego Komitetu OMEP. Na wystawie zaprezentowano zbiory PK OMEP min. unikalne, o wartości muzealnej egzemplarze podręczników i czasopism dla nauczycieli z przełomu XIX i XX wieku.
Niezwykle wartościowe i ciekawe zbiory PK OMEP spotkały się z dużym zainteresowaniem zebranych i jeszcze podczas spotkania przy kawie były tematem wielu rozmów.