66 Światowe Zgromadzenie OMEP
W dniach 1-5 lipca 2014 r. odbyło się 66 Światowe Zgromadzenie OMEP i Międzynarodowa Konferencja OMEP w Cork, w Irlandii. Na Zielną Wyspę przyjechali delegaci OMEP z ponad 30 krajów ze wszystkich kontynentów. Afrykę reprezentowali delegaci z Liberii, Nigerii i Kenii. Azję i Pacyfik reprezentowała Australia, Chiny, Hong Kong, Indie, Japonia, Korea i Nowa Zelandia. Europę godnie reprezentowali przedstawiciele z Chorwacji, Cypru, Republiki Czeskiej, Finlandii, Francji, Grecji, Niemiec, Irlandii, Łotwy, Norwegii, Polski, Rosji, Szwecji, Szwajcarii, Turcji i Wielkiej Brytanii. Amerykę Łacińską reprezentowała Argentyna, Brazylia, Chile, Ekwador, Peru oraz Urugwaj. Natomiast z Ameryki Północnej przyjechali przedstawiciele z Kanady i USA.
Polskę reprezentowały: Anna Wróbel prezydent PK OMEP, Urszula Komorowska – sekretarz PK OMEP, dr Ewa Lewandowska członek zespołu programowego PK OMEP oraz Ewa Słomińska prezes Trójmiejskiego Oddziału PK OMEP. Zespół intensywnie pracował podczas przebiegu spotkań nad promocją polskich inicjatyw oraz nawiązywaniem bliższych kontaktów przedstawicielami innych państw.
Pierwszy dzień spotkania poświęcony był na wizyty studyjne w placówkach wczesnej edukacji. Kolejne dwa dni spotkania to coroczne Światowe Zgromadzenie OMEP koordynujące pracę organizacji, a po nich Światowa Konferencja.
Zawrówno Światowe Zgromadzenie, jak i Konferencja odbywały się szczególnym miejscu – University College Cork, Uczelni założonej w 1849 roku przez Królową Wiktorię. Zgromadzenie OMEP odbywało się w historycznej Auli zwanej „Długą Salą” – najważniejszym miejscu na Uniwersytecie. Uniwersytet zachwyca zwrówno architekturą, jak i klimatem. Wiktoriańskie budynki Uniwersytetu zbudowane na planie czworokąta z dziedzińcem pokrytym piękną zieloną trawą podkreślały tradycyjny charakter międzynarodowego spotkania.
W trakcie Kongresu i Konferencji:
-
Przedstawione zostały raporty dotyczące działań OMEP w każdym regionów. Maggie Koong, prezydent OMEP wraz z Ingrid Pramling, byłą prezydent OMEP – podsumowanie ogólnoświatowe; Abimbila Are viceprezydent ds. Afryki, Eunhye Park prezydent ds. Azji i Pacyfiku, Nektarios Stellakis, Judith Wagner viceprezydent ds. Ameryki Północnej i Karaibów, Mercedes Mayol Lassalle – podumowania z poszczególnych regionów.
-
Prezentowano działania OMEP w różnorodnych projektach. Uczestnictwo OMEP w projektach UNESCO i UNICEF (Lisbeth Gouin i Judith Wagner); przedstawiciele Chin i Hong Kongu oraz Francji i Polski przedstawili dobre praktyki współpracy państw członkowskich OMEP w zakresie wymiany nauczycieli; prezydent OMEP Francja (Daniele Perruchon) i Anna Wróbel (prezydent PK Polska) przedstawiły sprawozdanie z wizyty studyjnej nauczycieli w Paryżu.
-
Podejmowano działania w grupach roboczych nad projektami Edukacja dla zrównoważonego rozwoju, projektem WASH oraz innymi zadaniami do realizacji w nadchodzącym roku. Wynikiem pracy i dyskusji było wypracowanie otwartego listu do przedstawicieli rządów oraz ministerstw zdrowia i edukacji w sprawie.
-
Uczestniczono w wykładach i warsztatach. Do bardzo interesujących wykładów (rogramme.exordo.com/omep2014/) należały np. wystąpienie Noirin Hayes, Aglai Zafeirakou, dr Ewy Lewandowskiej oraz kończąca Konferencję prezentacja Wydziału Fizyki i Chemii na temat prowadzenia doświadczeń z małymi dziećmi, który był profesjonalnym pokazem obfitującym w dymy i eksplozje.
-
Można było poznać kulturę Irlandii oraz nawiązyć lub pogłębiać kontakty z przedstawicielami OMEP z całego świata.
Zwieńczeniem wydarzenia było zaproszenie w 2015 r. na Europejską Konferencję w Moskwie oraz Zgromadzenie i Międzynarodową Konferencję OMEP w Waszyngtonie.