Decyzja należy do rodziców
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (j. t Dz. U. z 1996 r. Nr 67 poz. 329 ze zmianami), stwarza możliwości dla funkcjonowania przedszkoli publicznych i niepublicznych. Ponadto dopuszcza podejmowanie działalności oświatowej, która nie obejmuje prowadzenia przedszkola, a zasady jej funkcjonowania określają przepisy o działalności gospodarczej. Decyzję, gdzie będzie uczęszczało dziecko podejmują jego rodzice. Oferta edukacyjna dotycząca pracy wychowawczo-dydaktycznej i organizowanych zajęć dodatkowych w przedszkolach niepublicznych jest zróżnicowana. Konsekwencje za dokonanie wyboru przedszkola niepublicznego lub działalności oświatowej dla dziecka ponoszą rodzice.
Rodzice, przy zapisie dziecka do przedszkola niepublicznego, powinni zapoznać się z jego statutem i warunkami umowy cywilnoprawnej zawieranej z nimi w przedszkolu. Natomiast osoby prowadzące przedszkole niepubliczne maj? obowi?zek udostępnienia rodzicom na terenie przedszkola statutu przedszkola oraz za?wiadczenia o wpisie przedszkola do ewidencji.
Zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty przedszkola niepubliczne zobowiązane są: realizować podstawę programową wychowania przedszkolnego określoną przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, organizować pracę wychowawczo-dydaktyczną i opiekuńczą na podstawie wybranego programu wychowania przedszkolnego (lub przedszkole może realizować program autorski po uzyskaniu pozytywnej opinii mianowanego nauczyciela przedszkola, posiadaj?cego wyższe wykształcenie. Program przygotowany przez nauczyciela do użytku w danym przedszkolu dopuszcza dyrektor po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej).
Przedszkola niepubliczne objęte są nadzorem pedagogicznym Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
Rodzice powinni wiedzieć!
Ustawa z dnia 27 czerwca 2003 r. (Dz. U. z 2003 r. nr 137, poz. 1304) wprowadza w art. 14 ust. 3 obowiązek odbycia przez dzieci 6-letnie rocznego przygotowania przedszkolnego w przedszkolu albo oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole podstawowej.
Osoby prawne i fizyczne prowadzące działalność oświatową, do której mają zastosowanie przepisy o działalności gospodarczej, nie mogą używać nazwy „przedszkole niepubliczne”.
Rodzice zapisując dziecko do punktu gospodarczej działalności oświatowej, który nie jest przedszkolem powinni wiedzieć, że:
Zainteresowani rodzice mogą uzyskać informację dotyczącą działalności przedszkoli niepublicznych w Kuratorium Oświaty w Warszawie tel. kontaktowy 551-24-00 wew. 31-41.