Podlasie jest miejscem szczególnym, nazywanym pograniczem, gdzie przenikają się kultury wielu narodów. Granica powstała na wschodzie Polski po II. Wojnie Światowej rozdzieliła wiele rodzin.. Na terenach Grodna i okolic żyją rodziny Białostoczan narodowości polskiej i białoruskiej.
Właśnie te związki zainspirowały nas do podjęcia próby nawiązania współpracy z grupą polską z przedszkola w Grodnie . Tego zadania podjęła się jedna z autorek artykułu, nauczycielka Przedszkola Samorządowego nr 32 w Białymstoku Walentyna Bartnicka. Pierwsze kroki skierowała do Związku Polaków na Białorusi, gdzie uzyskała potrzebne informacje i adresy. Chęć współpracy wyraziła pani dyrektor Przedszkola nr 50 w Grodnie. Funkcjonuje tam grupa 15 dzieci polskiego pochodzenia w wieku 4-6 lat. W czasie pobytu w przedszkolu realizowany jest program wychowania przedszkolnego obowiązujący na Białorusi i dodatkowo dzieci uczestniczą w zajęciach, które odbywają się w języku polskim. Nauczycielki prowadzące grupę ukończyły kierunek Filologia Białorusko-Polska na Uniwersytecie w Grodnie i w dalszym ciągu podnoszą swoje kwalifikacje na kursach w Polsce.
W celu przybliżenia naszego przedszkola, została zawieziona kronika, w której są opisane wydarzenia z życia przedszkola, a zawarte zdjęcia pozwoliły wyobrazić, jak ono wygląda. Nastąpiła wymiana korespondencji z opisem ciekawych wydarzeń, zdjęć, nagrań video, prac plastycznych. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia zostały przygotowane i wręczone dzieciom z Grodna paczki ze słodyczami, książkami, zabawkami, grami. Święty Mikołaj nie zapomniał też o dzieciach z naszego przedszkola: z Grodna dostały gry, książki i słodycze.
Chęć poznania dzieci, ich możliwości , stopnia opanowania języka polskiego było inspiracją do przeprowadzenia w Grodnie, w styczniu 2002r. przez Walentynę Bartnicką zabaw dydaktycznych „Kolorowy Świat”, podczas których dzieci nazywały kolory, liczyły i bawiły się z chustą animacyjną.
Czas upływał szybko. Pod koniec marca, tuż przed Wielkanocą doszło do ponownego spotkania w Grodnie. Przy „Wielkanocnym koszyku” rodzice opowiadali dzieciom o świątecznych obyczajach wśród Polaków na Białorusi. Pani Walentyna opowiadała o zwyczajach wielkanocnych w Polsce. W tym dniu zostało też przekazane zaproszenie przyjazdu do Polski i uczestnictwa w Przeglądzie recytatorskim „Rymy dziecięce- wiersze i wyliczanki”. Zaproszenie zostało przyjęte z zadowoleniem przez dzieci, rodziców i nauczycieli. Wybrano osoby odpowiedzialne za przygotowanie przyjazdu.
Z naszej strony przyjęcie gości z Grodna było dużym zadaniem organizacyjnym, w którym uczestniczyli wszyscy pracownicy przedszkola pod kierunkiem pani dyrektor Heleny Motkowskiej i pani wicedyrektor Krystyny Kazberuk. Pozyskaliśmy sponsorów, którzy wsparli nas finansowo i rzeczowo, przygotowaliśmy nocleg w przedszkolu a także zorganizowaliśmy szereg atrakcji. W celu zapewnienia bezpieczeństwa gościom powiadomiłyśmy Komendanta IV Komisariatu Policji w Białymstoku.
Dnia 25 kwietnia 2002 roku ok. godz. 9.30 z wielką radością powitaliśmy 32 osoby: dzieci, ich rodziców i nauczycielki. Po krótkim odpoczynku goście wzięli udział w Przeglądzie Recytatorskim „Rymy dziecięce- wiersze i wyliczanki” organizowanym przez współautorkę artykułu Krystynę Grochulską . Celem Przeglądu było przybliżenie przedszkolakom wierszy, które znali i recytowali ich pradziadkowie i dziadkowie. Oprócz dzieci z Grodna wystąpili mali artyści z 10 białostockich przedszkoli, którzy w scenerii z lat międzywojennych zaprezentowali utwory Janiny Porazińskiej, Zofii Rogoszówny, Ewy Szelburg- Zarembiny, Hanny Januszewskiej. Gościem Przeglądu był Konsul z Konsulatu Generalnego Republiki Białoruś w Białymstoku. Grisza i Sasza podbiły serca publiczności piękną recytacją wierszy Magdaleny Samozwaniec i .Ewy Szelburg-Zarembiny. Z wdziękiem, śpiewną polszczyzną dzieci opowiedziały historię Grzesia i kasztanów.
Po obiedzie, odpoczynku, odwiedzinach przedszkolaków w grupach goście zostali zaproszeni do obejrzenia przedstawienia teatralnego „Kopciuszek” J.Brzechwy w wykonaniu dzieci 6-letnich oraz ich rodziców. Wdzięczna gra aktorów, ich piękne stroje, bogata scenografia przeniosły oglądających w świat fantazji i niespodzianek.
Następnie odbyła się uroczysta kolacja. Przy pięknie udekorowanym, zastawionym stole z dziećmi, rodzicami i nauczycielkami z Grodna spotkały się nauczycielki z naszego przedszkola, mali aktorzy i ich rodzice oraz zaproszeni goście. Była to okazja do rozmów i nawiązania bliższych znajomości. Wiele radości, śmiechu i ciepła towarzyszyło podczas zabaw integracyjnych i wspólnie śpiewanych piosenek polskich i białoruskich. Taneczne korowody i piosenki pozwoliły przełamać barierę językową.
Drugiego dnia pobytu dzieci z Grodna bawiły się z przedszkolakami i uczestniczyły w zajęciach rytmicznych. Kolejną atrakcją było zwiedzanie Białegostoku z przewodnikiem. Szczególnie podobały się Planty , Pałac Branickich i obiekty sakralne.
Niewątpliwym przeżyciem dla najmłodszych były zabawy w Fikolandzie, wśród zjeżdżalni, tuneli i basenów z piłkami . Towarzyszyły im dzieci 5-letnie z naszego przedszkola. Jeszcze dzisiaj i jedni, i drudzy pamiętają tę wyprawę jako najmilsze wspomnienie.
Zbliżała się pora odjazdu. Podczas pożegnania goście dziękowali za te dwa dni spędzone w Polsce, za serdeczne przyjęcie i zaprosili do siebie, do Grodna.
Minęło pół roku od tego wydarzenia. Nasze przedszkolaki wciąż pamiętają zabawy z dziećmi, które mówiły innym językiem ale „czasami rozumiały, o czym one mówią”. Dzieci łatwiej niż dorośli porozumiały się poprzez wspólne zabawy. O wizycie dzieci z Grodna przypomina podarowany przez nich pluszowy, duży pies „Sasza” a także zdjęcia i nagranie na kasecie video. W Przedszkolu nr 50 w Grodnie dzieci z grupy polskiej z przyjemnością wspominają przyjazd do Białegostoku , który był dla nich daleką wyprawą, okazją do poznania nowych miejsc i ludzi.
Cieszy nas, że mogliśmy dostarczyć gościom z Grodna wiele radości i dobrej zabawy. Myślimy, że pobyt pozwolił przybliżyć polską kulturę i język. Być może zachęci to dorosłych i dzieci do pilniejszej nauki języka polskiego.