Udział w owych akcjach obudził w nas potrzebę poszukiwania innych sposobów rozwijania w dzieciach wrażliwości na drugiego człowieka. Owocem stała się wspaniała i szeroko pojęta współpraca z oddziałem przedszkolnym dla dzieci niepełnosprawnych przy Siostrach Elżbietankach. Rozpoczęcie współpracy poprzedzone zostało odpowiednim przygotowaniem grupy naszych przedszkolaków. W serii zajęć pomocne nam były pozytywne i negatywne przykłady z literatury dziecięcej: wierszyki, opowiadania, a także baśnie i bajki, które wspólnie analizowaliśmy wyciągaliśmy wnioski. Wykorzystałyśmy również cykl zabaw dydaktycznych z zakresu „Praw Człowieka”. Dzieci poznały sens słów: tolerancja ,wyrozumiałość, pomoc itd.
W ramach współpracy bardzo często spotykaliśmy się. Spotkania te przybierały wiele form: o charakterze typowo zabawowym – zabawy muzyczno – ruchowe, dydaktyczne, dowolne; warsztaty plastyczno – techniczne np.: z okazji świąt wielkanocnych; udział w imprezach przedszkolnych: powitanie wiosny w Europie, bal przebierańców; wspólne poznawanie świata: wycieczka do ZOO Safari w Świerkocinie, wycieczka na basen w Polkowicach, wycieczka do lasu – ubieranie z leśniczym choinek dla zwierząt; pielęgnowanie tradycji narodowych: święto pieczonego ziemniaka, pieczenie rogali marcińskich, Wigilia u Sióstr Elżbietanek; wspólne przedstawienie jasełek dla rodzin i środowiska lokalnego w teatrze lubuskim.
Wszystkie te spotkania można by było opisać obszernie i barwnie, ponieważ każde z nich było wyjątkowe, ciekawe i niepowtarzalne. Dały one zarówno dzieciom, jak i nam dorosłym możliwość zrozumienia odmienności wśród nas, że każdy z nas jest inny, ma inne zainteresowania, inny sposób myślenia o tej samej rzeczy, różne umiejętności, zdolności, predyspozycje, ale i niedoskonałości, co należy uszanować. Spotkania te to okoliczności, które wyzwoliły w nas takie pozytywne zachowania jak: chęć pomocy, wyrozumiałość, tolerancję, zgodność, a nawet formę empatii. Pozwoliły poznać innych, ale także samych siebie.
Dzieci w czasie spotkań świetnie się rozumiały, chętnie bawiły się razem, dzieląc się zabawkami. Już po drugim spotkaniu zaczęły traktować się jak bardzo dobrzy, starzy znajomi, zawiązały się nawet sympatie i przyjaźnie. Zaczęły uwielbiać przygotowania do tych spotkań; strojenie sali, przygotowanie posiłku poczęstunku itp. Teraz inaczej nie mówią o dzieciach od Sióstr Elżbietanek jak: „nasi przyjaciele” Nie tylko dzieci nawiązały przyjacielskie kontakty. Także panie, czyli my. Dzięki zaproszeniu od Sióstr Elżbietanek, mogłyśmy wziąć udział w uroczystych obchodach dnia Patronki – św. Elżbiety. Nawzajem dzielimy się spostrzeżeniami i doświadczeniami z pracy pedagogicznej, podsuwamy sobie pomysły, po prostu pomagamy sobie. Na Rady Pedagogiczne zapraszamy wychowawczynie – Siostry elżbietanki, aby z nami poszerzały wiedzę na temat wielostronnego wychowania w przedszkolu.
Od dawna wiadomo, że bardzo ważna jest socjalizacja młodego człowieka przygotowanie go do życia w społeczeństwie i wyrobienie w nim cech społecznie akceptowanych. Ale jakże często zapomina się o uwrażliwianiu na potrzeby innych ludzi, na traktowanie ludzi niepełnosprawnych nie jako gorszych, ale takich samych jak my, mających także pragnienia i marzenia. Dlatego nasza współpraca nie zamyka się na dotychczasowych działaniach, lecz jest otwarta. Nadal zamierzamy się spotykać, poszukiwać nowych form, które pozwolą dzieciom jeszcze lepiej poznać siebie nawzajem, oraz wspólnie uczyć się tego co nieznane, a mocno związane ze światem w którym żyjemy.